Reklama

Obrazki i obrazy

Obrazki i obrazy

12.07.2011
Czyta się kilka minut
Ruszyły na nowo dwa procesy o obrazę uczuć religijnych. Taki zarzut postawiono Nergalowi, który na scenie podarł Biblię. Biblię napisaną - wedle Dody, oskarżonej z tego samego paragrafu - przez ludzi naprutych winem.
/rys. Mirosław Owczarek
C

Czy znieważenie - przyczyna obrazy uczuć religijnych - dokonuje się przez sam akt, czy trzeba wziąć pod uwagę intencje twórcy? Jaką wrażliwość odbiorcy uznać za kryterium obrazy?

Konflikt między sztuką a religią to z punktu widzenia prawa kolizja dwóch dóbr chronionych - wolności sumienia i wyznania (wolności religijnej) oraz wolności ekspresji, której elementem jest wolność sztuki.

Metafora i brak aspiryny

W 2007 r., podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho, Adam "Nergal" Darski, wokalista grupy Behemoth, zniszczył egzemplarz Biblii. W czerwcu w Gdańsku znów ruszył w tej sprawie proces - po umorzeniu dwóch wcześniejszych postępowań. Jako pokrzywdzeni występują Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami, oraz czterech posłów PiS.

Darski twierdzi, że nikogo...

8793

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]