Reklama

Pieśń Mojżesza

Pieśń Mojżesza

14.11.2016
Czyta się kilka minut
Nim zapadł zmierzch, nim Mojżesz ruszył na górę Nebo, by wreszcie zobaczyć twarz Boga, nauczył swój lud pieśni. Jest to pieśń gwałtowna.
P

Pieśń gniewu i rozczarowania. Pieśń niewdzięczności i niewierności Izraela. Mówi o tym, jak Pan, skale podobny, ostoja sprawiedliwości, chronił, żywił, nauczał, otaczał opieką lud swój, by ten diabłom czy obcym bogom nie służył i nie czynił obrzydliwości.

Złość Boga, śpiewał prorok, nie będzie miała granic. Zapłonie Jego ogień. Będzie gorzał aż do najgłębszego piekła. Wzbudzi strach od starca po dziecko. Naród ten ginąć będzie przez swoje rady. Miecz wrogów Izraela naje się mięsa z krwi pobitych i pojmanych (ależ to mocny obraz). Przeciwnicy Hebrajczyków okażą się narzędziami gniewu Pańskiego. Straszne będą losy potomków Jakuba, choć kres cierpienia ludu wybranego w końcu nadejdzie. Bóg wszak nie opuści swojego narodu. Jest nadzieja, ale tak odległa, tak nieuchwytna, że lepiej nad nią się nie zatrzymywać. Ta pieśń brzmi nie jak ostrzeżenie, pouczenie, ale jak wyrok. Wybrani...

3217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Artykuł pana Pawła może przerazić...Ale nie zapominajmy, że po hymnie Mojżesza są jego piękne błogosławieństwa dla ludu izraelskiego! A co takiego Mojżesz powiedział ludowi? Jedną rzecz: jesteście wolni! Bóg kładzie przed wami życie i szczęście (jeżeli będziecie wierni Bogu), śmierć i nieszczęście (jeżeli nie będziecie wierni). Co się stanie jeśli lud opuści Boga? Bóg przestanie go protegować.Pozwoli,aby nieprzyjaciele wzięli górę nad Izraelem. W jakim celu? Aby lud zaczął trochę reflektować nad swoją relacją do Boga, do Przymierza. Wolność oznacza odpowiedzialność! Zawsze musimy ponieść konsekwencje swoich decyzji,czynów itd. "Nie ma wolności bez odpowiedzialności" Mojżesz nie straszy ludu,on go zaprasza do odpowiedzialnego życia z Bogiem!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]