Reklama

Pierwszy raz

Pierwszy raz

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Niemal zawsze pierwszy numer pisma dźwiga ciężar ambicji swych redaktorów i pomysłodawców, kolorowych snów o jego kształcie i tym, czym będzie za tydzień, miesiąc, pół wieku czy za sto lat. Pierwszy numer jest jak studnia bez dna, na przestrzał świdrująca Ziemię. Ma zniewolić czytelnika i zmusić do kupienia numeru drugiego. Oto elementarne odruchy, którymi kierowali się zapewne Jerzy Giedroyc z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim w trakcie projektowania i redakcji pierwszego, jedynego rzymskiego numeru "Kultury" w czerwcu roku 1947. Skupmy się na tych 82 pożółkłych i kruchych stronach kwaśnego jak cytryna papieru, który jeszcze za naszego życia rozpadnie się w pył.
*

***

Pierwsza okładka "Kultury" ma seksapil. Zaprojektował ją Stanisław Gliwa, ceniony i dziś wśród smakoszy londyński grafik i typograf, główny ilustrator i fotoedytor wielkiej księgi Melchiora Wańkowicza "Monte Cassino", przed wojną członek grupy artystycznej "Szczep Rogate Serce" Stanisława Szukalskiego. Okładka Gliwy to epizod. Nic się już w wyglądzie "Kultury" z jej pierwszego numeru nie powtórzy: ani krój pisma, ani projekt okładki i, co najważniejsze, jej format, bo numer następny (podwójny zeszyt paryski) będzie już dwa razy mniejszy i tak zostanie do końca, czyli do numeru ostatniego: sześćset trzydziestego siódmego. W charakterystycznym sygnecie Instytutu Literackiego, czymś, co dziś nazwalibyśmy logo - jedynej pozostałości po pomyśle graficznym Gliwy - widzimy pod jońską kolumną literkę "R" (jak Rzym), której decyzja o przenosinach oderwie nóżkę i...

8825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]