Reklama

Szkice do portretu

Szkice do portretu

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Wspomnienia i szkice o Jerzym Stempowskim - ten tom ma trzydziestu sześciu autorów, niektórzy pojawiają się kilkakrotnie. Trzydziesty siódmy jest redaktor, Jerzy Timoszewicz. Książka - pisze w nocie edytorskiej - zawiera wybór tekstów o Jerzym Stempowskim napisanych przez osoby, które go znały osobiście. Prawie wszystkie teksty powstały na emigracji, tam były ogłoszone i tylko niektóre z nich zostały ogłoszone w kraju.
D

Dodajmy, że jeden z tekstów - fragment wspomnień Janiny z Jankowskich Orynżyny (1893-1986) - nie był dotąd w ogóle publikowany. I że dziełem Timoszewicza - znakomitego znawcy pisarstwa Jerzego Stempowskiego (Pawła Hostowca) - jest nie tylko układ całości, lecz także wyczerpujące noty o tekstach i biogramy ich autorów oraz kronika życia i twórczości Stempowskiego od narodzin 10 grudnia 1893 r. w Krakowie do śmierci 4 października 1969 r. w Bernie. Kronika bardzo się przydaje jako narzędzie weryfikacji faktów podawanych we wspomnieniach, edytor zdecydował bowiem, by nie prostować błędów, które się tam pojawiają.

Warto zwrócić uwagę na tak zwane wyklejki na wewnętrznych stronach okładek. Po jednej stronie jest stara mapa Podola, na której odnajdziemy Szebutyńce nad Dniestrem i Winikowce; tam w rodzinnych majątkach wychowywał się pierworodny syn Stanisława...

7858

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]