Reklama

Pierniki Czwartej RP

Pierniki Czwartej RP

30.11.2015
Czyta się kilka minut
"Zamach na demokrację, „koniec demokracji”... Niestety, na razie przeciwników PiS stać tylko na dziecinne tupanie zamiast próby zrozumienia, skąd wziął się kryzys.
Posłowie PO wychodzą z sali podczas drugiego czytania uchwały zgłoszonej przez PiS o unieważnieniu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Warszawa, 25 listopada 2015 r. Fot. Tomasz Gzell / PAP
T

Trudno powstrzymać odruch ucieczki przed pojedynkiem na miny między nową władzą, ochoczo wskakującą w buty autorytaryzmu, a jej przeciwnikami, którzy w kilka dni wystrzelali się z całej retorycznej amunicji i sprawiają wrażenie, jakby niewiele rozumieli z demokracji niesionej na swoich sztandarach. Przecież świat codziennych przeżyć i trosk nie stał się ani znośniejszy, ani potworniejszy od zeszłego miesiąca. Lepiej zająć się zatykaniem szpar w oknach na zimę, prezentami na święta, zapalić pierwszą adwentową świecę i zatopić wzrok w jej płomieniu.

Resztki obywatelskiego poczucia powinności winny nas jednak zatrzymać i skłonić do uważnego opisania pola walki; nie dlatego, żeby istotnie dział się jakiś wielki nowy początek, jak obiecują jedni, czy tragiczny koniec, jak przestrzegają drudzy. Raczej po to, by podjąć za czas jakiś trud budowania skutecznej odpowiedzi na to, co nam...

15574

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]