Reklama

Piękny jak polityk

Piękny jak polityk

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Wyborów politycznych w dużej mierze dokonujemy na oko. Dosłownie: ewolucyjne dziedzictwo sprawia, że oceniamy kandydatów po wyglądzie.
VINCENZO PINTO / EAST NEWS
L

Ludzie są zaskakująco zgodni w ocenach tego, co piękne, a co odpychające. Niezależnie od kultury wstręt budzą w nas ropiejące rany, a twarz dziecka kojarzymy pozytywnie. Psycholodzy ewolucyjni widzą w tym ślad działania doboru naturalnego – nawet w XXI wieku za atrakcyjne uznajemy te cechy, które w toku ewolucji świadczyły np. o jakości genetycznej czy o stanie zdrowia potencjalnego partnera oraz służyły budowaniu więzi.

Wpływ atrakcyjności na nasze życie rozpoczyna się zaraz po narodzinach. Z obserwacji Judith Langlois wynika, że matki atrakcyjniejszych niemowląt były w stosunku do nich bardziej czułe. Fizycznie atrakcyjni pozostają uprzywilejowani przez resztę życia. Nie tylko zarabiają więcej za tę samą pracę czy dostają niższe wyroki w sądzie, ale też automatycznie przypisujemy im pozytywne cechy.

Kandydat z ludzką twarzą

Jak udowodniła m.in. Leslie A....

8917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tylko jakim cudem rządzi PiS? Photoshop?

Dlaczego nie rządzi SLD z miłą twarzą Magdaleny Ogórek? Możliwości widzę trzy: 1) Złe obserwacje. Może na tle opozycji PiS wcale nie prezentuje się najgorzej? Nie żeby prezes ładniejszy był od Ogórek, ale co do innych opozycyjnych ryjów... 2) Zła teoria. Może ludzie nie są euglenami zielonymi i na dłuższą metę zachowują się jednak racjonalnie? 3) Również zła teoria, ale z innego powodu. Może gusta wyborczej publiczności są zbyt różnorodne, żeby uroda miała istotne znaczenie? Ja na przykład nie rozumiem, co niektóre młode kobiety widzą w Januszu K-M, bo że widzą, to pewne. A kariery polityczne np. Trudeau i Macrona mogą być tylko przypadkową fluktuacją albo mają inne, nie czysto estetyczne przyczyny.

Bo Polska to inny kraj ;)

tylko gdzie jest najpiekniejszy swiezo upieczny dyktator z Turcji w tym zdjeciu , pozostali obecnie wg niego to same marionetki ?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]