Reklama

Ładowanie...

Piękny jak polityk

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Wyborów politycznych w dużej mierze dokonujemy na oko. Dosłownie: ewolucyjne dziedzictwo sprawia, że oceniamy kandydatów po wyglądzie.
VINCENZO PINTO / EAST NEWS
L

Ludzie są zaskakująco zgodni w ocenach tego, co piękne, a co odpychające. Niezależnie od kultury wstręt budzą w nas ropiejące rany, a twarz dziecka kojarzymy pozytywnie. Psycholodzy ewolucyjni widzą w tym ślad działania doboru naturalnego – nawet w XXI wieku za atrakcyjne uznajemy te cechy, które w toku ewolucji świadczyły np. o jakości genetycznej czy o stanie zdrowia potencjalnego partnera oraz służyły budowaniu więzi.

Wpływ atrakcyjności na nasze życie rozpoczyna się zaraz po narodzinach. Z obserwacji Judith Langlois wynika, że matki atrakcyjniejszych niemowląt były w stosunku do nich bardziej czułe. Fizycznie atrakcyjni pozostają uprzywilejowani przez resztę życia. Nie tylko zarabiają więcej za tę samą pracę czy dostają niższe wyroki w sądzie, ale też automatycznie przypisujemy im pozytywne cechy.

Kandydat z ludzką twarzą

Jak udowodniła m.in. Leslie A....

8917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]