Reklama

Ładowanie...

Pesach

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Święto Pesach jest świętem wyzwolenia i przejścia od stanu upokorzenia do stanu radości. Tora nader plastycznie opisuje zniewolenie Izraelitów w Egipcie. Mieli nad sobą absolutną władzę faraona. Byli złamani na ciele i duchu przez trud fizycznej pracy. Niespodziewanie władca Egiptu ustąpił i lud wyruszył na pustynię. Równie dramatyczne było wyzwolenie duchowe. Żydzi osiągnęli w kraju wygnania, jak nauczali mędr-
c

cy, czterdziesty dziewiąty stopień nieczystości, aż zbliżyli się do idolatrii (gdyby osiągnęli pięćdziesiąty poziom zepsucia, nie mieliby możliwości zbawienia). Gdy znaleźli się już tak blisko upadku, Bóg odsłonił swoją chwałę i kilka tygodni po wyjściu Izraelici, odnowieni i pojednani ze sobą, stanęli u stóp góry Synaj i usłyszeli: "Jam jest Panem, twoim Bogiem".

Pewien litewski rabin pisał, że bez względu na to, gdzie znajduje się każdy Żyd w drodze do doskonałości, wzywany jest do tego, by pamiętał. Pesach jest świętem pamięci. A pamięć pozwala, by przywoływane dni zostały powtórzone w Niebie. Boska dobroć, która sprawiła cuda w przeszłości, jest dzięki aktowi przypominania znów obudzona. Wyzwolenie należy wspominać w każdym pokoleniu, a każdy Żyd musi czuć się tak, jakby to on właśnie wychodził z Egiptu, czyli "musiał uciekać przed swoimi ograniczeniami,...

4102

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]