Lepienie świata

Kto by pomyślał, że pierogi na wigilijnym stole zawdzięczamy mędrcom ze Wschodu.

Reklama

Ładowanie...

Lepienie świata

13.12.2021
Czyta się kilka minut
Kto by pomyślał, że pierogi na wigilijnym stole zawdzięczamy mędrcom ze Wschodu.
Geografię pierogów z farszem kształtował Jedwabny Szlak i Imperium Mongolskie / Lech Mazurczyk // Źródło: Rachel Laudan, „Cuisine & Empire. Cooking in World History”, Unieversity of California Press 2013, s. 145
Ż

Żeby gościowi z zagranicy pokazać smak kuchni polskiej, aż 40 proc. z nas zabrałoby go na pierogi (Kantar TNS dla Makro Polska, luty 2018 r.). Mamy w Polsce, lekko licząc, kilkanaście festiwali pierogów, a na ministerialnej liście produktów tradycyjnych jest ich przeszło 50 rodzajów: od klasyków z serem i owocami po te z karpiem czy jagnięcymi podrobami, od bieszczadzkich po wigierskie. Do wydanego w 2019 r. Kanonu Kuchni Polskiej weszły pierogi ruskie, z serem, z owocami i z kaszą gryczaną.

– Jest w tym niezwykły paradoks: z jednej strony pierogi uchodzą za danie pracochłonne i misterne, a z drugiej, za totalnie garmażeryjne – zauważa Monika Kucia, kuratorka kulinarna. – Robimy je na święta, i jest to rodzinny rytuał, albo kupujemy przemysłowe na tacce.

I jeszcze jeden paradoks: choć nikogo już nie dziwi istnienie pierożków chińskich, gruzińskich czy hinduskich, to...

16895

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]