Reklama

Ładowanie...

Pęd pędu

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Miałem winnicę. Nie rosła na żyznym pagórku, jak ta opiewana przez Izajasza w 5. rozdziale jego księgi, symbolizująca niewdzięczny Izrael.
ADOBE STOCK
C

Czytamy wszak o niej, iż zamiast winogron „cierpkie wydała jagody”, na co Pan zapowiedział: „Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono; rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano”. Moja winnica porastała tylko ściany wąskiego studziennego podwórka kamienicy. Przyszli, spuścili się na linach z dachu i pęd po pędzie odrywali ją od muru, tnąc co grubsze ramiona piłą. A grube były, że hej. Jeśli moje rozeznanie w dziedzinie uprawy winorośli zwanej botanicznie „szlachetną” na coś się przyda, to oceniam, że rosło to wszystko przynajmniej od lat czterdziestu.

Może i była nieszlachetna, ale tworzyła w lecie falującą wyściółkę. Ciasne, niewesołe podwórko stawało się w wietrzne popołudnia egzotyczną wyspą. Pochłaniała wszystko, łapczywie, bezczelnie. W porze kwitnienia ekosystem bzyczał basowo od pszczół, pogłos nieustannego zapylania mącił w głowie....

5385

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]