Reklama

Pęd pędu

Pęd pędu

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Miałem winnicę. Nie rosła na żyznym pagórku, jak ta opiewana przez Izajasza w 5. rozdziale jego księgi, symbolizująca niewdzięczny Izrael.
ADOBE STOCK
C

Czytamy wszak o niej, iż zamiast winogron „cierpkie wydała jagody”, na co Pan zapowiedział: „Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono; rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano”. Moja winnica porastała tylko ściany wąskiego studziennego podwórka kamienicy. Przyszli, spuścili się na linach z dachu i pęd po pędzie odrywali ją od muru, tnąc co grubsze ramiona piłą. A grube były, że hej. Jeśli moje rozeznanie w dziedzinie uprawy winorośli zwanej botanicznie „szlachetną” na coś się przyda, to oceniam, że rosło to wszystko przynajmniej od lat czterdziestu.

Może i była nieszlachetna, ale tworzyła w lecie falującą wyściółkę. Ciasne, niewesołe podwórko stawało się w wietrzne popołudnia egzotyczną wyspą. Pochłaniała wszystko, łapczywie, bezczelnie. W porze kwitnienia ekosystem bzyczał basowo od pszczół, pogłos nieustannego zapylania mącił w głowie....

5385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]