Reklama

Pęd pędu

Pęd pędu

06.04.2020
Czyta się kilka minut
Miałem winnicę. Nie rosła na żyznym pagórku, jak ta opiewana przez Izajasza w 5. rozdziale jego księgi, symbolizująca niewdzięczny Izrael.
ADOBE STOCK
C

Czytamy wszak o niej, iż zamiast winogron „cierpkie wydała jagody”, na co Pan zapowiedział: „Pokażę wam, co uczynię winnicy mojej: rozbiorę jej żywopłot, by ją rozgrabiono; rozwalę jej ogrodzenie, by ją stratowano”. Moja winnica porastała tylko ściany wąskiego studziennego podwórka kamienicy. Przyszli, spuścili się na linach z dachu i pęd po pędzie odrywali ją od muru, tnąc co grubsze ramiona piłą. A grube były, że hej. Jeśli moje rozeznanie w dziedzinie uprawy winorośli zwanej botanicznie „szlachetną” na coś się przyda, to oceniam, że rosło to wszystko przynajmniej od lat czterdziestu.

Może i była nieszlachetna, ale tworzyła w lecie falującą wyściółkę. Ciasne, niewesołe podwórko stawało się w wietrzne popołudnia egzotyczną wyspą. Pochłaniała wszystko, łapczywie, bezczelnie. W porze kwitnienia ekosystem bzyczał basowo od pszczół, pogłos nieustannego zapylania mącił w głowie....

5385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]