Reklama

Paweł VI niedoceniany

Paweł VI niedoceniany

13.10.2014
Czyta się kilka minut
Był papieżem między gigantami: Janem XXIII i Janem Pawłem II. Na ich tle jego pontyfikat blednie. Niesłusznie: bez jego reform nie dokończono by soboru. 19 października Kościół ogłosi go błogosławionym.
Papież Paweł VI w podróży Fot. AP / EAST NEWS
D

Do Pawła VI przylgnęła opinia niezdecydowanego. Nazywano go nawet „Hamletem”. Kiedy miał podjąć ważną decyzję, długo się wahał, rozważał jej konsekwencje. Widział wielostronność problemów. Rozumiał, że każdy wybór oznacza jednocześnie jakąś rezygnację.
Chorowity reformator
Przyszły biskup Rzymu urodził się w 1897 r. w rodzinie włoskiego działacza katolickiego, dziennikarza i polityka, Giorgia Montiniego. Giovanni Battista – bo takie imię mu nadano – od dziecka był chorowity. Rzadko bywał w szkole, co poważnie ograniczało mu kontakty z rówieśnikami. To pogłębiło jego nieśmiałość i zrodziło poczucie osamotnienia.
Mimo nawracających chorób, uczył się świetnie. Po maturze wstąpił do seminarium. Mało brakowało, a – właśnie ze względu na słabe zdrowie – nie udałoby mu się go ukończyć. Na szczęście przełożeni okazali roztropność i pozwolili mu zamieszkać...

5329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]