Reklama

Patronka ośmieszonych

Patronka ośmieszonych

21.08.2005
Czyta się kilka minut
Można sobie wyobrazić, jak mocno musiała przeżywać te drwiny stojąca pod krzyżem Maryja. Kiedyś na początku ziemskiej drogi Jezusa anioł informował ją, że Syn będzie wielki i że z tronu praojca Dawida będzie panował nad domem Jakuba na wieki (Łk 1, 32n). U kresu tej samej drogi nie było widać na Golgocie żadnych aniołów, odniesienia zaś do Dawida i Jakuba mogły wydawać się pozbawione konkretnego sensu wśród tłumu ironistów demonstrujących wisielcze poczucie humoru. W pejzażu z dwójką rzężących kryminalistów obiecany w scenie Zwiastowania “tron praojca" przyjął ostatecznie postać krzyża, który dla prześmiewców miał taką samą rangę jak dla nas szubienica.
T

Trzeba było wtedy w cierpieniu wypełnionym modlitwą odchodzić od młodzieńczych marzeń o sielankowej wizji życia poświęconego Bogu. Gdyby spełniły się literalnie słowa wypowiedziane do Niej przez anioła w scenie Zwiastowania, mogłaby być co najwyżej Patronką ludzi sukcesu, którzy konsekwentnie realizują podjęte przed laty zadania. W świetle tego, co dokonało się na Golgocie, Maryja pozostaje nauczycielką wierności dla wszystkich ośmieszonych i wykpionych, którzy z zaciśniętymi wargami trwają na miejscu określonym przez Boga, nie zwracając uwagi na ironiczne komentarze.

608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]