Reklama

Parzący problem

Parzący problem

02.05.2013
Czyta się kilka minut
Jednym z nieoczekiwanych skutków przełowienia może być jego wpływ na branżę turystyczną.
W

Według części naukowców systematyczne odławianie potężnych ilości ryb daje szanse ekspansji gatunkom mniej wymagającym, takim jak jamochłony. Załamanie populacji małych ryb żyjących bliżej powierzchni i żywiących się planktonem, takich jak sardynki czy sardele, zwiększyło dostęp do pożywienia dla meduz. Tak stało się m.in. w wodach należących do Namibii, niegdyś bardzo bogatych w ryby. Inwazja meduz prowadzi do zamykania plaż nad Morzem Czarnym i Śródziemnym, poparzeń, zatykania sieci rybackich, oraz dodatkowych kosztów w postaci budowy specjalnych zapór czy uruchamiania statków-odkurzaczy, niszczących te organizmy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]