Reklama

Alfreda Gorączko (ur. 1927)

Alfreda Gorączko (ur. 1927)

20.01.2014
Czyta się kilka minut
Ojciec z siostrą zginęli zaraz po przyjeździe do Birkenau, matki nie wzięli, bo leżała sparaliżowana w łóżku.
Fot. Kamila Buturla
J

Ja pojechałam do Ravensbrück, w transporcie, w którym znalazło się dużo ludzi z moich okolic. Łaźnia, selekcja, badali nam oczy, ja miałam świetny wzrok. Pracowałam w fabryce zbrojeniowej, przy delikatnych urządzeniach, zegarmistrzowska precyzja była konieczna. Miałam bardzo ludzkiego brygadzistę, czasem podsuwał mi jedzenie, czasem nawet mogłam przespać się za maszynami. Ale nie była to norma. Zdarzały się aufseherki, które biły za nic albo kradły odzież. Gdy zaczęły się bombardowania, ruszyliśmy w marszu śmierci. Przeżyłam. Sam obóz nie był tak straszny jak bicie na Gestapo, kiedy chcieli nas zmusić do przyznania się do winy. Ja patrzyłam, jak katują moją siostrę, siostra patrzyła, jak katują mnie. Po powrocie pracowałam jako robotnica w zakładzie produkującym poduszki elektryczne, wychowałam dwie córki, wykształcenia nigdy miałam czasu zdobyć. Ale na chleb mi wystarcza nawet bez odszkodowania.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]