Reklama

Co jest istotne w sprawie Obajtka

Co jest istotne w sprawie Obajtka

23.03.2021
Czyta się kilka minut
Prezes Orlenu doczekał się poświęconego sobie zespołu parlamentarnego.
Zespół śledczy ds. zbadania legalności działalności publicznej Daniela Obajtka, Warszawa 17 marca 2021 r. Fot. Piotr Molecki/East News
T

Tylko zespołu – powołanego przez kluby opozycji – a nie komisji śledczej, bo na taką nie ma szans w obecnym Sejmie. PiS będzie utrudniać opozycji formalne działania zmierzające do wyjaśnienia przypadków domniemanego łamania prawa przez dawnego wójta Pcimia i wątpliwości wokół źródeł jego majątku już na dalszym etapie kariery. Zresztą logika wojny politycznych plemion ma w tym wypadku zastosowanie. Z uwagi na rolę, jaką Daniel Obajtek pełni w kluczowym ośrodku kapitalizmu politycznego, kontrolując pieniądze na ważne dla partii projekty (jak np. zakup prasy regionalnej) oraz posady, a także z uwagi na komplementy płynące jeszcze niedawno z ust samego Kaczyńskiego, każde naruszenie wizerunku kapitana przemysłu i nowoczesnego patrioty gospodarczego będzie punktem dla opozycji. A może stanie się tą właśnie oczekiwaną pierwszą porządną rysą na teflonie pokrywającym PiS.

W ciągu miesiąca od publikacji nagrań, mogących świadczyć o tym, że jako wójt de facto kierował prywatną firmą, czego zabrania prawo, zebrało się wiele nowych powodów, by drążyć temat Obajtka. Media w tym czasie ujawniły jego cenne nieruchomości, których zakup, remont czy wyposażenie na pierwszy rzut oka trudno zestawić z dochodami, jakie wykazywał w oświadczeniach.

Prośba do CBA i prokuratury o ponowne sprawdzenie oświadczeń i umorzeń śledztw z czasów samorządowych to tylko manewr na zyskanie czasu. Może przy okazji prezes PiS zarządził inne, wewnętrzne śledztwo. Ale nie dotyczące tego, co ekscytuje opinię publiczną – majątku – bo to wygląda jak niesmaczne, ale w sumie banalne korzystanie z fruktów władzy. Wiedza o tym okazała się skądinąd łatwa do zdobycia, wymagała dziennikarskiej kwerendy w dokumentach. Chodzi raczej o to, jak zadziałał mechanizm filtrowania ludzi, kooptowanych przez wierchuszkę PiS do specjalnych zadań biznesowych. Stanowisko Obajtka jest w istocie równe kluczowym ministrom. Wymaga odporności na naciski, także te ze wschodu, i samodzielności. Kaczyński nie wiedział, jak skrzętnym gospodarzem własnych dóbr jest Obajtek? Czy raczej wiedział, ale nie docenia, że bardzo to może utrudniać osiąganie tak ważnej dlań suwerenności w energetyce?


Czytaj także: Przejęcie Polska Press przez Orlen to podobno koniec mediów regionalnych. W rzeczywistości gazety wydawane z dala od Warszawy słabną już od lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wszystkie dokumenty związane z nabywanymi przez niego nieruchomościami. Zastanawiam się co jeszcze można zrobić aby uwolnić się od hien, które nie potrafią wybaczyć tego, ze Orlen wykupił od Niemców kilkanaście gazet. Ciekawe, że premier Czech Andrej Babisz, który jest magnatem prasowym i szczęśliwym właścicielem połowy czeskich gazet nie budzi tyle negatywnych emocji. Może po prostu w Czechach jest mniej zawistnych ludzi ?

Już ci tłumaczę, ignorancie: trzeba stracić stanowisko, zostać oskarżonym przez niezależną prokuraturę i osądzonym przez niezależny sąd, a potem najpewniej odsiedzieć wyrok. A z wszystkich prób niszczenia wolnych mediów rozliczymy was osobno.

A po czym będziecie rozpoznawać niepokalańców , starczy zrobić focha Ziobrze i już się będzie czystym jak niemowle , ha ?

Co chciałbyś donieść wolnej prokuraturze w sprawie Obajtka ?

Na ten moment: korupcja w postaci milionowego upustu względem ceny rynkowej na kupno apartamentu w zamian za sponsorowanie przez Orlen klubu piłkarskiego związanego z tym samym deweloperem. Na dalsze odkrycia - czekamy z niecierpliwością.

... jeszcze sprawiedliwsze. Profesor Popiela, wyrokiem sądu, musi przeprosić marszałka Grodzkiego. Zostało jeszcze 72 paskudnych pisowców, których sądy zapewne także ukarają za zmyślanie historii o kopertach. Aż strach pomyśleć co będzie gdy odsuniecie PIS od władzy.

Gdybym to ja był pisim propagandystą, też niezmordowanie próbowałbym odwracania uwagi od waszego syfu jako jedynej metody stwarzającej jakąś szansę ratunku. Nie wiem tylko, czy kompromitowałbym się przy tym obroną oszczerców, którzy na poparcie swych mocnych słów nie dostarczają cienia dowodu.

Naprawdę w to wierzysz ? Twoja wiara jest niezłomna. I pogarda dla zwykłych, wykorzystanych przez profesora Grodzkiego ludzi też. Nie będę jednak tobie gratulował. Zwyczajna ludzka przyzwoitość mi na to nie pozwala.

Twoja "zwyczajna ludzka przyzwoitość", plainy, nie przeszkadza ci stale propagować propisowskich bredni, np. ostatnio o opozycji winnej skali pandemii w Polsce za sprawą jakiejś niszowej teorii, a teraz o Grodzkim, którego słuszne sądy powinny skazać bez dowodów, więc ja tam średnio wierzę w to mityczne zwierze. A wracając do tematu: nie wiesz może, kiedy niezależna wreszcie prokuratura Ziobry postawi zarzuty korupcyjne Obajtkowi?

Ojej, ale zabolało, złapali was z ręką w nocniczku. A przypomnij sobie koleżko audyty jakie robiliście po przejęciu władzy. Zdaje się 300 mld roztrwonionych znaleźliście i będziecie wsadzać. Bidulkę Nowaka tylko uziemniliśta na razie i to do końca nie wiadomo czy skutecznie. Komorowski ponoć rozkradł całą rezydencję, audyty sryty i Dupa z tego została. Miała być dobra zmiana, ale rozumku zbyt mało by kraść z głową i nie dać się złapać, Szliście do władzy z pięknymi sztandarami, ale po cichu każdy wiedział, że chodzi o , teraz k...a my. Pompujecie w publiczne media miliardy, a dla rezydentów kasy nie ma, nabudowaliście szpitali tymczasowych, choć wiedzieliście, że personelu brak. Gdyby tak przeanalizować, wszystko czego się tknęliście, psujecie. A najgłupsze to miliardy na propagandę, debil by się pokapował, że ona nie trafia do młodego pokolenia, a to ono was pogoni za moment. Oni telewizji tradycyjnej już nie oglądają, czy tak trudno to dostrzec. Czytam, że trzech licealistów tłumaczy się w sądzie z obrazy majestatu najjaśniejszego prezydenckia. Doniósł na nich kolega swej matce, która poleciała do komitetu partii naskarżyć i donieść prokuraturze. Jakim trzeba być debilem, by donosić na swych kolegów, toż ten głupek do końca swych dni będzie wspominany jako kapuś szkolny. O jego matce to już poemat można napisać. Nie przyszło jej do głowy, że skutek jej interwencji, może być opłakany dla jej synka. Zabrakło wyobraźni? Kogo wy tam w tej pisiarni trzymacie. Obraz się klaruje gdy czytasz, że hieny nie mogą temu bezmajtek wybaczyć wykupienia od Niemca gazet. Litości, na pewno płakał jak sprzedawał :)

73 osoby złożyły swoje zeznania w prokuraturze w sprawie marszałka Grodzkiego i jego słynnych kopert. W każdym demokratycznym kraju w Europie marszałek byłby skończony. Ale nie w Polsce. Powiesz pewnie, że to lud przekupiony przez prezesa Kaczyńskiego. I masz rację. Obajtka potrzebujemy do tego aby przekupywać ludzi w takich właśnie sprawach. A miała być jeszcze niemiecka prasa na deser. Pamiętam te czasy gdy Niemcy śmiali się z Polaków i ich polnische wirtschaft To się zmieniło. A ty zamiast się cieszyć, że skończyły się niemieckie dowcipy o Polakach dalej dręczysz siebie i nas. https://www.money.pl/gospodarka/niemieckie-media-chwala-polske-chodzi-o-gospodarke-6611541368236928a.html

" Upublicznić "akty notarialne, a znaleźć na nie pokrycie w dochodach, to są dwie różne sprawy... Co ma Babisz do tego, nie mam pojęcia,znowu mariaż piernika z wiatrakiem a tej pokrętnej wszechobecnej pseudologiki pseudoprawicowców ścierpieć nie mogę...

Zapamiętajcie to i nie kwękajcie co ma jedno z drugim. A Babiś do Obajtka ma, bo choć "wykupił połowę czeskich gazet to nie wzbudził tyle negatywnych emocji". A dlaczego nie wzbudził ? Bo w Czechach nie ma wścieklizny politycznej zwanej u nas dla niepoznaki opozycją. A co ma syn Szydło do Obajtka ? Że go postępowe ściekowce tropią jak wilkołaka ? Ma, bo onże z rodziny pisiowatych jest i to wystarczy mściwym totalniakom aby go może do końca świata ścigać ... Wszechobecna to jest polit-propaganda urojonych obrońców demokracji, w ich kosmatych łapskach większość przekaźników się znajduję, włącznie z TP.

Emuś, esencjo pisdzielskiej demokratury, zamiast zostawiać kolejną kupę pod wpisem szanownej pani, może odniesiesz się jednak do jej pytania: co nam po ujawnionych aktach notarialnych imć Obajtka, kiedy nadal nie wiemy w większości, jakie układy i układziki doprowadziły waszego pupilka do majątku?

Boście przez czas jakiś faszolskie upodobania jakby zaniedbali . ------- Czy akta Obajtka ujawnione , czy nie - to wam i tak, jak nagrzanej osobie z macicą - nie dogodzi, wraz będzie źle. Więc szukajcie a może znajdziecie układziki i układy (trawienne? Planetarne? Jak ongiś postępaki kpiły). Ja przecie dla waszej wygody dołków pod miłym Danielciem kopał nie będę. ----------- Cebularze pospołu z demokratycznymi inaczej, to chyba gdzieś od 2006 r. na ten przykład u Kaczorka za trefnym majątkiem niuchają, jak owi co w konstytusze czasem znachodzą to, czego w niej nie ma, to i wy nadziei nie traćcie...

Wystarczy, emuś, jak zaczniesz kopać dołki pod sobą samym, cobyśmy nie musieli latać za tobą z piaskiem we wiaderku ;)

Tymoteuszek bidula nazwisko zmienił, nie udźwignął biedaczek. Mamusia prace znalazła, ponoć w firmie nikt go jeszcze nie widział, ale kosiorka się zgadza. Kanapeczki dziecku mamusia zrobi, pampersika zmieni. Opatrzność jednak nad nami czuwa, gdyby ta niemota nie rzuciła stanu kapłańskiego, być może szkód narobiłby więcej. Tak się zastanawiam, co bardziej by mnie zabolało gdyby, moje dzieci zostały apostatami czy wyrzekły się mego nazwiska? Raczej to drugie.

Wasza dzisiejsza robota upewniła mnie po raz któryś, że zasłużyliście na szczytne miano członka zwyczajnego (poprzednio figurowaliście w rejestrze jako nadzwyczajny). Początkowo zapowiadaliście się na robotnego gderaka-nudziaka , póżniej jednakże wasze ambicje i nieznane talenty zaczęły rosnąć. Dopiszcie tedy 33 do nicka (może "naziątek" albo "nazigderaczek" dla zmyłki? ) i wszystkiego brunatnego w gniazdku pod schodami TP .

a odkrycie kolejnej afery nie zmniejsza poparcia dla PiSu. W/g wyborcy PiSu o co ten wrzask? Czyż nie jest tak, że u nas w gminie przetargi wygrywa szwagier wójta, a na zatrudnienie w gminie, starostwie i ich agendach mają szanse wyłącznie krewni i znajomi królika. A jak geodeta nie jest zblatowany z kierowniczką w starostwie to nie będzie miał lekko, czy urzędnicy starostwa nie są zatrudniani legalnie czy nielegalnie, przy projektach, które sami potem zatwierdzają? Czy urząd marszałkowski nie doprowadził do upadku oddziału PKSu, będący własnością tegoż urzędu marszałkowskiego, poprzez odmowę przyznania licencji na dochodowe linie. Czy nie został uniewinniony syn znanego adwokata w sprawie śmiertelnego wypadku spowodowanego przez niego przy 2 promilach? Czy NZOZy nie dostają od NFZu wyłącznie dochodowe kontrakty w dużych ilościach, a SPZOZy ich otrzymują w minialnych ilościach. Czy sprawki Obajtka ujrzałyby światło dzienne, jakby nie znalazł się na świeczniku?

Zgaduję, że nie robi na panu wrażenia to, że 73 osoby złożyły w prokuraturze doniesienie o przyjmowaniu łapówek przez marszałka Grodzkiego. Zgadłem ? Aferą jest dla pana to, że Daniel Obajtek zakupił kilkanaście nieruchomości za pieniądze, których pochodzenie potrafi udokumentować. I dla odmiany: nie robiło na panu wrażenia to, że bohater opozycji ( od chwili swojej śmierci ) Paweł Adamowicz posiadał kilkanaście mieszkań i w żaden sposób nie potrafił wykazać skąd były środki na ich nabycie. Zgadłem ? I na koniec: życzę panu zdrowia, także psychicznego. Daj Boże z tego stanu głebokiej hipokryzji w jakiej pan się znalazł też pan kiedyś wyjdzie.

Wstydził się przyznać kto komu sondażyk zmajstrował. Bo to 64 proc. kanciarze dla 96 proc. pisofobów.

No właśnie, " Oto Polska właśnie"...Mentalnie bliżej nam do Ukrainy i Białorusi, choć tak byśmy chcieli czuć się " europejsko" szczególnie materialnie...

Proszę nie pogardzać Ukraińcami i Białorusinami. Oni mają w sobie więcej pokory od Niemców czy Holendrów. I to może być wielki potencjał na przyszłość. Wiem coś o tym bo sporo czasu spędziłem za granicą.

Ojojoj jakem została zbesztana...A gdzie tu słychać pogardę, hę? Jeśli piszę,że nam bliżej mentalnie, to wręcz znaczy braterstwo, a nie pogarda...A wiem też nieco o sąsiadach zza wschodniej granicy, bo mam tam znajomych i bywałam nie turystycznie, a wśród zwykłych ludzi, więc wiem, co sami myślą o potencjale i rozwoju swojego kraju, oraz tego jaki wpływ na ten rozwój mają tamtejsze układy polityczno-biznesowe... Bardzo nieładnie panie P. to jest wiecznie odwracać kota ogonem...

Kiedyś pracowałem na statku, który przewoził towar z Rosji do jednego z krajów Unii Europejskiej. W Kanale Kilońskim pojawiła się jakaś ekipa, która wystawiła nowe papiery na towar, dzięki czemu uniknięto konieczności zapłaty podatków za ten towar. Taka praktyka tzw czyszczenie konosamentów jest a przynajmniej jeszcze niedawno była powszechna. Dzięki temu setki milionów euro wpadały do kieszeni osób, które zajmowały się importem towarów spoza UE do Europy. Niegdyś, awaryjnie pracowałem w porcie w Amsterdamie przy wyładunku towarów. Na tysiącach kartonów z butami z napisem "Made in Vetnam" naklejaliśmy inne "Made in Spain". I znowu miliony niezapłaconych podatków pozostało w czyjejś kieszeni. Holandia słynie z tego typu nielegalnych akcji. Nie bez powodu uważana jest za raj podatkowy. Ponadto 70 proc światowej pornografii dziecięcej znajduje się na holenderskich portalach. Dla mnie granica miedzy tą dobrą Europą ( z zasadami ) a tą złą ( bez zasad ) przebiega inaczej jak u pani. Pozdrawiam.

'Niegdyś, awaryjnie pracowałem w porcie w Amsterdamie przy wyładunku towarów. Na tysiącach kartonów z butami z napisem "Made in Vetnam" naklejaliśmy inne "Made in Spain". I znowu miliony niezapłaconych podatków pozostało w czyjejś kieszeni. Holandia słynie z tego typu nielegalnych akcji. Nie bez powodu uważana jest za raj podatkowy'. * No wiadomo, że to liberalna Holandia z całym jej porządkiem społecznym jest winna udziałowi plainduncana w okradaniu jej fiskusa, a nie on sam. Na szczęście plainduncan należy do Europy z zasadami :))) 'Ponadto 70 proc światowej pornografii dziecięcej znajduje się na holenderskich portalach'. * To może tak zacząć wzorować się na Belgii (która chyba nie ma aż takich osiągnięć w dziecięcej pornografii, jak Holandia, ani w księżej pedofilii, jak Polska)? Zwłaszcza, że czas już najwyższy, by bronić się autonomią regionalną przed przestępstwami i humanitarnym zacofaniem Polski P(is).

Te praktyki, o których wspomniałem były powszechne. A gdzie, ja skromny ( wówczas ) robotnik najemny z Polski miałem zgłosić przekręty ? Do swojego przełożonego ? Do dyrekcji portu ? Na policję wreszcie ? Wolne żarty. Kiedyś w W. Brytanii zgłaszałem na policję to, że kobiety pochodzenia azjatyckiego w miejscu pracy są wykorzystywane seksualnie. Skończyło się na tym, że narobiłem sobie wrogów i musiałem wracać do Polski. Lepiej być tchórzem jak ty, nie wychylać się i kąsać zza podwójnej gardy.

Ech, plainboy, ty poczciwy człowieku, szkoda, że dla tajnych współpracowników w PRL-u nie masz nawet ćwierci tej wyrozumiałości, co dla siebie samego w amsterdamskim porcie. Ot, typowa i jakże odważna prawopolacka postawa.

(...) " . Dla mnie granica miedzy tą dobrą Europą ( z zasadami ) a tą złą ( bez zasad ) przebiega inaczej jak u pani(...)" To jest właśnie "clou" wizji świata "wiodącej siły narodu" czyli to co się udało wtłoczyć do głów wyznawców wiodącej partii...Świat czarno-biały, dobra i zła Europa...Granice, podziały, nowy porządek, nowy ład ale stary burdel, jak zwykle...

Nie twierdzę, że jesteśmy wzorem. Twierdzę jedynie, że pani twierdzenia o wyższości jakiejś części Europy nad jej inną częścią warto poddać refleksji i niezbędnej korekcie.

No nie mam siły na taką dyskusję...To jest nawet nie odwracanie kota ogonem,a wciskanie dziecka w brzuch... Gdzie są (...)" twierdzenia o wyższości jakiejś części Europy " (...)??? Pisałam o różnicach w mentalności, które są, wynikają z innej kultury, historii, nawet z odmiennego wyznania, prawosławia. To nie jest kwestia " wyższości"- ale upośledzony rozwój gospodarczo-polityczny tych krajów jest faktem, niestety...

Czy pani wie o tym, że Hiszpania jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku była relatywnie zacofana w stosunku do Polski ? Nie mówiąc już o Szwecji z początku XX w., która była z naszego punktu widzenia zadupiem. Po co więc te pierdoły o jakiejś naszej innej, gorszej mentalności. Zachód jest zaskoczony tym, że Polska rozwija się dynamicznie i jednocześnie dziwi, ze nie potrafimy sami z siebie być dumni. https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/600185,usa-clinton-byly-prezydent-polska-gospodarka-kongres-absl-summit.html
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]