Reklama

Papież i „tygrys”

10.08.2014
Czyta się kilka minut
Korea Południowa to jedyny kraj azjatycki, w którym ewangelizacja odniosła sukces bez wsparcia władzy politycznej.
Przygotowania do wizyty papieża, Seul, 5 sierpnia 2014 r. Fot. Ahn Young-Joon / AP / EAST NEWS
F

Franciszek wybiera się w podróż do Azji. W dniach 13–18 sierpnia uczestniczyć będzie w azjatyckich Dniach Młodzieży oraz beatyfikuje 124 męczenników koreańskich z XVIII i XIX w.
Korea kojarzy się nam zapewne z dramatycznym podziałem na część północną, rządzoną przez chyba najbardziej totalitarny reżim świata, oraz Koreę Południową – państwo demokratyczne, gospodarczego „tygrysa” Azji. Niewiele jednak wiemy o Kościele w Korei, a szkoda. Jest to bowiem wspólnota, której historia i współczesność może być dla nas pouczająca.
Korea jest jedynym krajem azjatyckim, w którym ewangelizacja – niepoparta żadną władzą polityczną – przyniosła znaczące owoce. Dość powiedzieć, że w Azji chrześcijanie stanowią 2–3 proc. populacji, natomiast w Korei Południowej – ok. 30 proc. Bardziej schrystianizowane są tylko Timor Wschodni i Filipiny – ale te wyspiarskie państwa przez kilkaset lat były...

5642

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]