Reklama

Ołtarz przeciw tronowi

Ołtarz przeciw tronowi

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Katolicy z Korei Południowej znów stoją po stronie tych, którzy buntują się wobec niesprawiedliwej władzy. Znów, gdyż katolicyzm ma tu długą tradycję oporu.
Statua króla Sejonga na placu Gwanghwamun, Seul, Korea Płd., kwiecień 2016 r. Fot. Jung Yeon-Je / AFP / EAST NEWS

​Na placu gwanghwamun, „koreańskim Majdanie”, jak co sobotę trwa protest. I jak co sobotę zbiera się tu niemal milion ludzi. Choć prezydent kraju, Park Geun-hye, została już pozbawiona urzędu, ostateczną decyzję o usunięciu córki dyktatora Parka Chung-hee ma podjąć Trybunał Konstytucyjny. Protestujący chcą być pewni, że decyzja będzie właściwa.
Ale na placu poruszane są też inne problemy. Panuje pełny hyde park. Przemawiają ludzie z różnych środowisk, partii, religii. Dziś z głównej sceny przemawia więc też ewangelicki pastor. Mówi, że Jezus protestuje tu z nimi na placu. Po czym nagle zmienia retorykę i zaczyna... przepraszać. Z pochyloną głową prosi o wybaczenie za tak słabo słyszalny na cotygodniowych protestach głos Kościołów protestanckich.
W istocie, przez lata środowiska protestanckie, zwłaszcza Kościół metodystyczny i prezbiteriański, były blisko władzy....

9131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]