Reklama

Ładowanie...

Ołtarz przeciw tronowi

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Katolicy z Korei Południowej znów stoją po stronie tych, którzy buntują się wobec niesprawiedliwej władzy. Znów, gdyż katolicyzm ma tu długą tradycję oporu.
Statua króla Sejonga na placu Gwanghwamun, Seul, Korea Płd., kwiecień 2016 r. Fot. Jung Yeon-Je / AFP / EAST NEWS

​Na placu gwanghwamun, „koreańskim Majdanie”, jak co sobotę trwa protest. I jak co sobotę zbiera się tu niemal milion ludzi. Choć prezydent kraju, Park Geun-hye, została już pozbawiona urzędu, ostateczną decyzję o usunięciu córki dyktatora Parka Chung-hee ma podjąć Trybunał Konstytucyjny. Protestujący chcą być pewni, że decyzja będzie właściwa.
Ale na placu poruszane są też inne problemy. Panuje pełny hyde park. Przemawiają ludzie z różnych środowisk, partii, religii. Dziś z głównej sceny przemawia więc też ewangelicki pastor. Mówi, że Jezus protestuje tu z nimi na placu. Po czym nagle zmienia retorykę i zaczyna... przepraszać. Z pochyloną głową prosi o wybaczenie za tak słabo słyszalny na cotygodniowych protestach głos Kościołów protestanckich.
W istocie, przez lata środowiska protestanckie, zwłaszcza Kościół metodystyczny i prezbiteriański, były blisko władzy....

9131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]