Reklama

Państwo zagrożone przez Sejm

Państwo zagrożone przez Sejm

10.10.2004
Czyta się kilka minut
Strasznie się hamowałem, żeby nie napisać o uchwale Sejmu w sprawie niemieckiej i o tym, że nagle wszyscy posłowie podziwiali się nawzajem, jacy są jednomyślni, że to czysta głupota. Skoro się hamowałem, to dalej będę się hamował, bo szkoda czasu na głupoty tak horrendalne, że aż niebezpieczne. Jednak ten Sejm, ci posłowie, oceniani przez społeczeństwo tak bardzo niepochlebnie, wziął się za rządzenie. Gorzej już być nie mogło.
P

Posłowie pomiatają wysokimi urzędnikami państwowymi, nawet tymi, którzy nie są podejrzani, a pamiętajmy, że podejrzany to nie skazany, i przysługują mu nie tylko prawa, ale należy mu się zwyczajna przyzwoitość. Zupełnie bez potrzeby i bez silnych racji sugerują jakieś machinacje Prezydenta. Prezydent to głowa państwa i trzeba mieć bardzo mocne racje, by go zaczepiać, nie dlatego, by był taki cudowny, ale z racji funkcji, którą pełni.

Rzecz jednak nie w szczegółach, ale w tym, że kolejna komisja śledcza i Sejm jako całość naruszają monteskiuszowski podział władz. Komisja śledcza ma duże uprawnienia i słusznie, ale nie powinna indywidualnie czy zbiorowo apelować o usunięcie tego lub owego wyższego urzędnika. Jej zadaniem jest wyśledzić, jak było. Wnioski powinna wyciągnąć władza wykonawcza. Do władzy wykonawczej w Polsce społeczeństwo nie ma stosunku...

3420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]