Reklama

Państwo z defektami, czyli koniec III RP

Państwo z defektami, czyli koniec III RP

13.06.2004
Czyta się kilka minut
Na taką książkę czekaliśmy od lat. Demokracja peryferii Zdzisława Krasnodębskiego to najważniejsza praca na temat współczesnej Polski. Gdyby ta przenikliwa analiza słabości III Rzeczypospolitej ukazała się parę lat wcześniej, mogła zainicjować debatę publiczną, która stworzyłaby szansę uratowania porządku wyłonionego w roku 1989. Dziś jest bilansem klęski III RP. Ale jest też czymś więcej: wykładem zasad nowego ładu demokratycznego, który powinniśmy zacząć tworzyć.
P

Po upadku muru berlińskiego wielu zachodnich politologów (i polityków) sceptycznie oceniało szanse równoczesnej budowy w krajach postkomunistycznych demokracji i wolnego rynku. Rzeczywistość dowiodła - twierdzi Krasnodębski - że dylemat równoczesności nie istnieje. Najbardziej demokratyczne okazały się te państwa, w których gospodarka wolnorynkowa rozwija się najszybciej.

Pułapka imitacji

Zarazem jednak w coraz liczniejszych krajach postkomunistycznych - w tym i w Polsce - demokracja przybiera postać nieliberalną: zachowane są podstawowe instytucje i procedury demokratyczne, ale narusza się wolności jednostki, państwo prawa staje się atrapą, bo w istocie decydują partykularne interesy oligarchiczne, obywatele odsuwają się od aktywnego udziału w życiu publicznym, alarmująco szybko rośnie warstwa ludzi “zbytecznych", trwale...

15724

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]