Reklama

Pluralizm i moralność

Pluralizm i moralność

01.05.2005
Czyta się kilka minut
W gminnym życiu wspólnot religijnych, o ile unikają dogmatyzmu i nie gwałcą sumień, pozostaje coś nienaruszonego, co gdzie indziej zostało zatracone i czego sama tylko profesjonalna wiedza ekspertów przywrócić nie zdoła.
Jürgen Habermas
T

Temat naszej dyskusji nawiązuje do kwestii, którą podniósł w połowie lat 60. Ernst-Wolfgang Böckenförde: czy ukierunkowane na wolność, świeckie państwo żyje normatywnymi założeniami, których samo nie może zagwarantować. Kryje się w tym wątpliwość, czy aby demokratyczne państwo konstytucyjne jest w stanie odnowić swoje normatywne źródła istnienia, czerpiąc z własnych zasobów, jak również domniemanie, że zdane jest na autochtoniczne, światopoglądowe bądź religijne, a w każdym razie na kolektywnie wiążące tradycje etyczne. Stawiałoby to w kłopotliwym położeniu państwo zobowiązane do zachowania neutralności światopoglądowej, a mianowicie w obliczu “faktu pluralizmu" (John Rawls). Wszelako wniosek ten nie przemawia przeciwko samemu domniemaniu. (...)

---ramka 350224|lewo|1---Poza prawem

Wychodzę z założenia, że konstytucja państwa...

22032

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]