Reklama

Rewizor

Rewizor

27.08.2012
Czyta się kilka minut
Część biznesu, zwłaszcza o korzeniach sięgających PRL, może dążyć do obalenia Tuska. Przestali bać się powrotu do władzy Kaczyńskiego, a Tusk okazał się jeszcze bardziej bezwzględny w zwalczaniu korupcyjnego styku polityki i biznesu.
fot. Maksymilian Rigamonti / Reporter
M

MAREK ZAJĄC: Mówi się o Panu: państwowiec. Degrengolada i rozkład państwa, które ujawniła afera Amber Gold, państwowca nie bolą? JAROSŁAW GOWIN: Używa pan przesadnych określeń. To nie jest upadek ani degrengolada – to niedrożność państwa. Na fakt, że Marcin P. tak długo unikał realnych kar za oszustwa, złożyło się kilka czynników. Po pierwsze, dużo przypadku i łut szczęścia. Po drugie, zbyt rutynowe działania niektórych prokuratorów i sędziów, którzy nagminnie wymierzają kary więzienia w zawieszeniu, co w praktyce jest fikcją kary. Po trzecie, drobne niedociągnięcia ze strony sądów w postępowaniu wykonawczym, czyli wtedy, gdy egzekwowano karę. I wreszcie, po czwarte, poważne błędy konkretnych ludzi. Np. jednego z kuratorów, który poświadczył nieprawdę, że Marcin P. zwrócił poszkodowanym pieniądze. To splot wydarzeń, który stworzył fatalny wizerunek...

29952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]