Reklama

Ładowanie...

Pańskie kolory śpiewają

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Kiedy się urodził, wybuchł pożar. Przeniesiono go wraz z matką, Fajgą Szagal, w bezpieczne miejsce na przedmieściach Witebska, którego trzecią część zabrały wtedy płomienie. Przez ponad 97 lat obserwował świat i “przekładał" go na swój język, w którym miłość występuje przeciw grawitacji, stada szczęścia rozsiadają się po płotach, a świece mają zapach snu.
W

W Lublinie odbywa się festiwal Marca Chagalla. Na początku września odbyła się tu konferencja poświęcona jego życiu i twórczości. Wystawa “W ogrodach Edenu. Marc Chagall - sceny biblijne" gościć będzie w Muzeum Lubelskim do początku listopada. Całości dopełnia wydana właśnie - po raz pierwszy po polsku - autobiografia malarza.

Pamięć obrazów

“Moje życie" (znakomicie przetłumaczone przez Jolantę Sell) obejmuje lata 1887-1922, krótki, ale decydujący dla twórczości malarza okres. Niektórzy sztukę Chagalla nazywają “malowaną poezją". Autobiografia wydaje się jej odpowiednikiem. Narracja jest tu urokliwie chaotyczna, składa się z barwnych opowieści i wspomnień rozrzuconych to tu, to tam. Obrazy z dzieciństwa i młodości zestawia artysta równie zaskakująco, jak elementy na swoich płótnach. Jego pamięć mieszka w szczegółach. Krzesła,...

8755

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]