Reklama

Ładowanie...

Pamiętać! Tylko jak?

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Muzeum Historii Polski - jeden ze sztandarowych projektów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - powoli staje się faktem.
Zwiedzający w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mają być wzorem dla Muzeum Historii Polski /fot. www.1944.pl
2

2 maja akt założycielski podpisał premier, a 11 maja w Warszawie dokonało się "mocne wejście": koncepcja muzeum została przedstawiona na seminarium "Odkryć historię - zrozumieć wolność", w którym udział wzięło wielu zagranicznych historyków i muzealników - m.in. z instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, berlińskiego Muzeum Historii Niemiec czy londyńskiego Imperial War Museum. Do debaty o tworzonym Muzeum Historii Polski zaproszono również polskich historyków, wśród których ma zostać rozesłana ankieta z pytaniem, co ich zdaniem powinno się znaleźć w takim miejscu.

W kraju zapowiedź powołania nowej instytucji, mającej zajmować się "pracą nad pamięcią zbiorową" Polaków, wywołała różne głosy: z jednej strony akceptacji, z drugiej obaw i zastrzeżeń.

A co sądzi społeczeństwo? W sondażu CBOS ponad 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że uważa "narracyjne...

10819

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]