Reklama

Pamiętać! Tylko jak?

Pamiętać! Tylko jak?

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Muzeum Historii Polski - jeden ze sztandarowych projektów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego - powoli staje się faktem.
Zwiedzający w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mają być wzorem dla Muzeum Historii Polski /fot. www.1944.pl
2

2 maja akt założycielski podpisał premier, a 11 maja w Warszawie dokonało się "mocne wejście": koncepcja muzeum została przedstawiona na seminarium "Odkryć historię - zrozumieć wolność", w którym udział wzięło wielu zagranicznych historyków i muzealników - m.in. z instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, berlińskiego Muzeum Historii Niemiec czy londyńskiego Imperial War Museum. Do debaty o tworzonym Muzeum Historii Polski zaproszono również polskich historyków, wśród których ma zostać rozesłana ankieta z pytaniem, co ich zdaniem powinno się znaleźć w takim miejscu.

W kraju zapowiedź powołania nowej instytucji, mającej zajmować się "pracą nad pamięcią zbiorową" Polaków, wywołała różne głosy: z jednej strony akceptacji, z drugiej obaw i zastrzeżeń.

A co sądzi społeczeństwo? W sondażu CBOS ponad 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że uważa "narracyjne...

10819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]