Reklama

Pamięć o Szoah w cieniu polityki

Pamięć o Szoah w cieniu polityki

30.01.2020
Czyta się kilka minut
Za nami 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, związane z nią emocje na linii Polska–Izrael oraz pytania o historyczną prawdę. Rozmawiają w Tel Awiwie Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Posłuchaj

N

Na pierwszym planie dwa istotne wydarzenia: 5. Światowe Forum Holokaustu, które odbyło się w jerozolimskim Yad Vashem w czwartek 23 stycznia w obecności najważniejszych światowych przywódców, oraz druga uroczystość, ta ważniejsza – która odbyła się na terenie byłego obozu Auschwitz w poniedziałek 27 stycznia z towarzyszeniem skromniejszej grupy liderów, za to z zapadającymi w pamięć przemówieniami byłych więźniów obozu, nie tylko tych żydowskich.

W tle – polsko-izraelska awantura. Prezydent Andrzej Duda nie potwierdził swojego przyjazdu do Jerozolimy po tym, gdy okazało się, że nie będzie mógł wygłosić swojego przemówienia obok prezydenta Władimira Putina, który od dłuższego czasu przedstawia publicznie własną wersję historii II wojny światowej. Uwagę mediów przykuła też wielka polityka z Holokaustem w tle. Premier Beniamin Netanjahu użył rocznicowego argumentu do słownej walki z Iranem i przyjął Władimira Putina z honorami, licząc na... szybkie uwolnienie młodej Izraelki, aresztowanej w Rosji za posiadanie narkotyków.

Dzisiejszy odcinek jest pierwszą z cyklu podkastowych korespondencji z Izraela autorstwa dziennikarki „Tygodnika” Karoliny Przewrockiej-Aderet. Rozmawia z publicystą, reporterem historycznym izraelskiego dziennika „Haaretz” (a prywatnie swoim mężem) Oferem Aderetem.


Wykorzystano utwory:

Alexander Nakarada (serpentsoundstudios.com), "Horizon Flare"  / FilmMusic.io na licencji CC-BY 

Sascha Ende (sascha-ende.de), "Synthie Intro" / FilmMusic.io na licencji CC-BY 

oraz cytat z nagrania przemówienia Mariana Turskiego (źródło: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau / YouTube)

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz