Pamięć o Szoah w cieniu polityki

Za nami 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, związane z nią emocje na linii Polska–Izrael oraz pytania o historyczną prawdę. Rozmawiają w Tel Awiwie Karolina Przewrocka-Aderet („Tygodnik Powszechny”) i Ofer Aderet („Haaretz”).

30.01.2020

Czyta się kilka minut

Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela
Podkast Powszechny / cykl Opowieści z Izraela

Na pierwszym planie dwa istotne wydarzenia: 5. Światowe Forum Holokaustu, które odbyło się w jerozolimskim Yad Vashem w czwartek 23 stycznia w obecności najważniejszych światowych przywódców, oraz druga uroczystość, ta ważniejsza – która odbyła się na terenie byłego obozu Auschwitz w poniedziałek 27 stycznia z towarzyszeniem skromniejszej grupy liderów, za to z zapadającymi w pamięć przemówieniami byłych więźniów obozu, nie tylko tych żydowskich.

The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.

W tle – polsko-izraelska awantura. Prezydent Andrzej Duda nie potwierdził swojego przyjazdu do Jerozolimy po tym, gdy okazało się, że nie będzie mógł wygłosić swojego przemówienia obok prezydenta Władimira Putina, który od dłuższego czasu przedstawia publicznie własną wersję historii II wojny światowej. Uwagę mediów przykuła też wielka polityka z Holokaustem w tle. Premier Beniamin Netanjahu użył rocznicowego argumentu do słownej walki z Iranem i przyjął Władimira Putina z honorami, licząc na... szybkie uwolnienie młodej Izraelki, aresztowanej w Rosji za posiadanie narkotyków.

Dzisiejszy odcinek jest pierwszą z cyklu podkastowych korespondencji z Izraela autorstwa dziennikarki „Tygodnika” Karoliny Przewrockiej-Aderet. Rozmawia z publicystą, reporterem historycznym izraelskiego dziennika „Haaretz” (a prywatnie swoim mężem) Oferem Aderetem.


Wykorzystano utwory:

Alexander Nakarada (serpentsoundstudios.com), "Horizon Flare"  / FilmMusic.io na licencji CC-BY 

Sascha Ende (sascha-ende.de), "Synthie Intro" / FilmMusic.io na licencji CC-BY 

oraz cytat z nagrania przemówienia Mariana Turskiego (źródło: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau / YouTube)

Podkast - stopka do wstrzyknięcia

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Tygodnika Powszechnego”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży. 

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Ur. w 1987 r. w Krakowie. Dziennikarka, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela, redaktorka naczelna polskojęzycznego kwartalnika społeczno-kulturalnego w Izraelu „Kalejdoskop”. Autorka książki „Polanim. Z Polski do Izraela”, współautorka… więcej