Reklama

Granice porządku

Granice porządku

16.05.2007
Czyta się kilka minut
Każdy z bohaterów Eustachego Rylskiego jest człowiekiem w cieniu, postacią pękniętą, mroczną, pozbawioną złudzeń, na dobrą sprawę przegraną. Nie chcę przez to powiedzieć, że autor "Wyspy popada w schemat. Wszystko można Rylskiemu zarzucić, ale nie to, że się powtarza i przynudza.
Eustachy Rylski /fot. M. Skwarczek /Agencja Gazeta
N

Najnowszą książkę Eustachego Rylskiego otwiera opowiadanie "Dziewczynka z hotelu »Excelsior«". Równo 20 lat wcześniej to samo opowiadanie zamykało tom "Tylko chłód", książkę graniczną i poniekąd pechową. Po jej ogłoszeniu Rylski zarzucił pisanie prozy artystycznej, i to na długie lata. Powrócił na scenę literacką całkiem niedawno - zrazu niezauważenie (jego powieść "Człowiek w cieniu", mimo wyróżnienia Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, przeszła bez większego echa), chwilę później nad wyraz spektakularnie, jako autor entuzjastycznie przyjętego "Warunku". Pierwsza z dwu ogłoszonych po długiej pauzie powieści ukazała się w roku 2004, druga rok później.

Ponieważ lubię i cenię pisarstwo Eustachego Rylskiego, nie życzę jego najnowszej książce, by funkcjonalnie i symbolicznie odegrała rolę wspomnianego tu zbioru opowiadań z roku 1987. Trochę uspokaja mnie to...

11587

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]