Reklama

Ładowanie...

Pacjentom nie wystarcza telemedycyna

Pacjentom nie wystarcza telemedycyna

16.08.2021
Czyta się kilka minut
W pandemii kontakt z lekarzem miały poprawić teleporady. Ocena tego rodzaju świadczeń wyraźnie się poprawiła.
P

Poprawę w dostępie do lekarzy pierwszego kontaktu odczuła w maju, po ostatniej fali pandemicznej, ponad jedna piąta respondentów w reprezentatywnym badaniu Fundacji My Pacjenci. Według co szóstego łatwiej się też dostać do specjalisty oraz na diagnostykę. Ponad jedna trzecia podczas pandemii doświadczyła odwołania lub przesunięcia planowanego zabiegu. „Pandemia w dużym stopniu zakłóciła funkcjonowanie systemu. W niektórych dziedzinach, np. w onkologii, niesie to za sobą nieodwracalne skutki” – komentuje onkolog prof. Jacek Jassem.

W pandemii kontakt z lekarzem miały poprawić teleporady. Ocena tego rodzaju świadczeń wyraźnie się poprawiła: ponad 80 proc. badanych twierdzi, że podczas rozmowy telefonicznej mogło szczegółowo opowiedzieć o niepokojących objawach. Niemniej prawie co trzeciemu z badanych rejestrator odmówił – mimo prośby – bezpośredniej wizyty w gabinecie. Przypomnijmy, że według zarządzenia NFZ pacjenta można umówić na teleporadę tylko w kilku przypadkach: np. jeśli istnieje podejrzenie, że zakaził się koronawirusem, lub gdy potrzebuje on tylko recepty na leki do kontynuacji leczenia. „Lekarze i pacjenci doskonalą się w wykorzystaniu teleporady, ale nie może to oznaczać braku możliwości wyboru (…) formy wizyty” – podkreśla Magdalena Kołodziej, prezes Fundacji. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]