Reklama

Pacjencie, ulecz się sam

Pacjencie, ulecz się sam

13.12.2011
Czyta się kilka minut
Protesty lekarzy w związku z wprowadzaniem ustawy refundacyjnej są efektem wieloletnich zaniedbań, do których doszło w zarządzaniu ochroną zdrowia w Polsce. Ostatnią cegiełkę do tych zaniedbań dołożyła Ewa Kopacz.
/ rys. Mirosław Owczarek
R

Refundacja do decyzji NFZ" - tak brzmi napis na pieczątce, którą pod koniec roku każdy lekarz ma mieć w swojej szufladzie. Pieczęć, niczym broń, ma zostać wyciągnięta i użyta, jeżeli przed tym terminem nie dojdzie do porozumienia między środowiskiem lekarskim a ministerstwem zdrowia. Podbitej nią recepty na lek refundowany pacjent nie mógłby zrealizować w aptece. Napis ze stempelka jest kwintesencją sporu toczącego się w Polsce od kilku miesięcy.

Lekarze nie chcą sprawdzać, który z ich pacjentów jest ubezpieczony, a który nie. Bo niby dlaczego? Są w końcu od leczenia, a nie od bawienia się w kontrolerów. Mogą kontrolować przebieg choroby, ale nie proces płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wezwał urzędników z NFZ, aby "odstawili kawę" i sami przyszli do gabinetów lekarskich sprawdzać pacjentów.

Awantura...

9875

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]