Reklama

Skrzydłowy, obrońca, trener

Skrzydłowy, obrońca, trener

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Ma naturę intelektualisty. Jego mocną stroną są precyzyjne analizy i ogromna wiedza na temat duchowej kondycji świata. Myślenie kard. Ratzingera koncentrowało się zawsze na pytaniu o Boga. Właśnie to uczyniło go jednym z najbardziej błyskotliwych teologów i zarazem pożądanym partnerem do dyskusji nad pytaniami dla człowieka absolutnie fundamentalnymi.
W

WOJCIECH PIĘCIAK: - Księże Profesorze, jakim sygnałem dla Kościoła jest wybór Benedykta XVI?

Ks. PAUL ZULEHNER: - Na pierwszy rzut oka jest to zapowiedź kontynuacji. Jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary podczas pontyfikatu Jana Pawła II, obecny papież w istotny sposób współkształtował drogę Kościoła. Teraz może iść po niej dalej. Sądzę, że przede wszystkim podejmie on zadania, których Jan Paweł II nie dokończył. Jednym z nich jest przekształcenie urzędu papieskiego w kierunku czegoś, co nazwałbym posługą Piotrową, a co ułatwiłoby Kościołowi prowadzenie dialogu ekumenicznego. Przemawia za tym zarówno fakt, że w pierwszych słowach Benedykt XVI nazwał się “prostym robotnikiem z winnicy Pańskiej", jak jego pierwsze kazanie po wyborze, w którym powiedział, że ekumenizm będzie dla niego sprawą centralną.

Z ekumenicznego punktu...

9913

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]