Reklama

Ładowanie...

Orlen i Lotos: umacnianie przez sprzedawanie

Orlen i Lotos: umacnianie przez sprzedawanie

23.05.2022
Czyta się kilka minut
fot. Unsplash
A

Aż 11 ministrów odpowiadających za gospodarkę w poprzednich rządach podpisało list protestacyjny w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Chodzi między innymi o sprzedaż części aktywów tej drugiej firmy koncernowi Saudi Aramco oraz węgierskiej MOL Group. Parcelacji majątku Lotosu zażądała Komisja Europejska, obawiając się zdominowania polskiego rynku paliwowego przez PKN Orlen, który po tej fuzji kontrolowałby go w ponad 30 proc. Zastrzeżenia byłych ministrów dotyczą jednak głównie wyboru kontrahentów oraz warunków samej transakcji.

„Brak zabezpieczenia przed dalszym zbywaniem (...) zaplanowanych do nabycia aktywów Lotos SA wskazuje na wyjątkowo groźną w skutkach ignorancję ekonomiczną, wobec tak znaczącej wartości aktywów (zwłaszcza detalicznych) dla potencjalnych, kolejnych nabywców z silnych rosyjskich grup kapitałowych” – piszą sygnatariusze listu otwartego. Dalej zaś podkreślają, że „powiązania kontraktowe i faktyczne MOL z dostawcami rosyjskimi powodowałyby stałą presję na przejmowanie rynku paliw i ropy w Polsce przez MOL, a także ryzyko skokowego zdominowania rynku wewnętrznego przez paliwa rosyjskie”.

W styczniu Orlen poinformował, że w ramach wyznaczonych przez Komisję Europejską działań antymonopolowych Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w gdańskiej rafinerii Lotosu, a węgierski MOL przejmie 417 stacji benzynowych. Zdaniem rządu fuzja na takich warunkach uczyni z Orlenu środkowoeuropejskiego potentata rynku paliwowego, co przełoży się także na możliwości tańszych zakupów ropy – a tym samym na ceny paliw. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]