Reklama

Orędzie nic

Orędzie nic

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Pierwsze orędzie to okazja, by nadać prezydenturze dynamikę - i by po okresie dzielenia w kampanii wyborczej przejść do łączenia, co jest najważniejszym zadaniem głowy państwa. Prezydent RP to nie szef rządu ani kolega szefa rządu, choćby byli sobie politycznie bliscy. Nie stoi na czele obozu politycznego, choćby się z tego obozu wywodził. Prezydent stoi na czele państwa, a to znaczy, że ponad partiami próbuje - bezpośrednio nie rządząc - skupiać współobywateli wokół najważniejszych narodowych celów.
P

Pierwsze orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego zawodzi. Nie ta forma: nic porywającego. I nie ta treść: orędzie sprawia wrażenie partyjnego wystąpienia, reprezentującego poglądy Prawa i Sprawiedliwości. Opisując stan państwa w ostatnich 16 latach prezydent powiedział, że za mało było w Polsce sprawiedliwości, solidarności i uczciwości, i że potrzebna jest wielka zmiana. Diagnoza sroga i zapewne słuszna. Nie wiadomo jednak, jakimi środkami zmiana miałaby się dokonać.

Nowa konstytucja? Konstytucje pisze się w momentach przełomów, bo tylko wtedy jest zgodna wola większości narodu do ułożenia życia zbiorowego na nowych podstawach. Dzisiaj nie przeżywamy takiego momentu. Nawet dwie największe i proreformatorskie partie nie mają wystarczającej większości, a ponadto ogromnie wiele je dzieli właśnie w kwestii kierunków reformowania państwa. Z kim w takim razie nowy...

1465

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]