Reklama

Opukiwanie Chopina

Opukiwanie Chopina

01.09.2014
Czyta się kilka minut
Festiwal Chopin i Jego Europa pozostaje festiwalem eksperymentów.
Inon Barnatan podczas Festiwalu Chopin i Jego Europa, 31 sierpnia 2014 r. Fot. Wojciech Grzędziński / NIFC
M

Mogłem gościć na trzech ostatnich dniach dziesiątej już edycji imprezy, w trakcie których odbyło się osiem różnych wydarzeń, a wśród nich zaledwie dwa klasyczne recitale fortepianowe. Z tym że jeden z nich i tak w połowie poświęcony był nieznanemu repertuarowi, przygotowanemu przez pianistę specjalnie na ten festiwal.
Twórcą muzyki zapomnianej, o którą poproszony został François Dumont, był Thomas Tellefsen: uczeń Chopina z Norwegii, znakomity pianista, a jednocześnie kompozytor. W trakcie festiwalu można się było przekonać, czy pozostające często pod wpływem Chopina kompozycje słusznie zostały zapomniane. Skoro skręt ku Północy, nie mogło zabraknąć najsłynniejszego Norwega (choć późniejszego), Edvarda Griega. I znowu trafiłem na eksperyment: popularny Koncert fortepianowy Griega na instrumentach dawnych. Orkiestra XVIII Wieku – niestety już bez Fransa Brüggena – i Alexey Zuev...

3069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]