Reklama

Opowieści jak z kosmosu

Opowieści jak z kosmosu

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Astronomia – jednocześnie skomplikowana i fascynująca – daje ogromne pole do nieporozumień, przekłamań i konfabulacji. Oto kilka najpopularniejszych astronomicznych mitów krążących w sieci.
Mars (w odpowiedniej odległości) nad obserwatorium La Silla w Andach Fot. European Southern Observatory
T

TWARZ MARSA – Zdjęcie z sondy Viking 1 z 1976 r., które rozgrzało do czerwoności fascynatów UFO: podobna do ludzkiej twarz na powierzchni Marsa! To nie falsyfikat. Zdjęcie jest absolutnie autentyczne. Niestety, wszystkie kolejne wykonywane przez dziesięciolecia fotografie tego samego regionu nie pozostawiały wątpliwości: „ludzki” kształt był rezultatem specyficznego ułożenia cieni skał na płaskowyżu i ograniczeń technicznych kamery, która nie rozróżniała drobnych detali. Twarz jest przykładem działania pareidolii – psychologicznego fenomenu polegającego na tym, że doszukujemy się znajomych kształtów w przypadkowych ich układach.

NIBIRU – Ogromna, „dzika” planeta, która ma się przedrzeć przez Układ Słoneczny, powodując – jak zwykle – koniec naszej cywilizacji. Nazwę spopularyzowała w 1995 r. ufolożka Nancy Lieder, poinformowana o tym przez...

2418

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]