Reklama

Ładowanie...

Apokalipsa czy czarna dziura

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Minęło sto lat od katastrofy tunguskiej. Wciąż nie wiemy, co ją spowodowało.
Drzewa powalone katastrofą tunguską. Zdjęcie ekspedycji Leonida Kulika, 1927 r.
"

"I trzeci anioł zatrąbił: i spadła z nieba wielka gwiazda, płonąca jak pochodnia, a spadła na trzecią część rzek i na źródła wód. A imię gwiazdy zowie się Piołun." (Apokalipsa św. Jana 8, 10-11)

To była 7.02 rano, 30 czerwca 1908 r. (według kalendarza juliańskiego). Nad rzeką Podkamienna Tunguska na Środkowej Syberii w wyniku eksplozji zostały powalone drzewa w promieniu 40 kilometrów (około 80 mln drzew na powierzchni równej pięciu średniej wielkości naszym powiatom). Wybuch widziano jako jasną poświatę na niebie z odległości 1,5 tys. kilometrów. Huk dotarł tysiące kilometrów od miejsca zdarzenia, a wstrząs zarejestrowano na całym świecie.

Meteorytem w miasto

Fala uderzeniowa (taka, której huk słyszymy np. przy przekraczaniu przez samolot bariery dźwięku) wywołała wstrząs sejsmiczny, którego siłę ocenia...

14320

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]