Reklama

Karzeł z rubieży

Karzeł z rubieży

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Po 9 latach do finału zbliża się misja sondy New Horizons. Ma zbadać jeden z najbardziej tajemniczych obiektów Układu Słonecznego. Asteroidę 134340, lepiej znaną jako Pluton.
Fot. NASA
R

Rzadko trafia się okazja, żeby o obiekcie spośród gwiazd pisać jak o gwieździe Hollywood.
Ale historia asteroidy nr 134340 jest właśnie taka. Historia odkrycia, sławy, nagród i honorów – a potem upadku i odkupienia. A w dodatku jest to historia znajdująca dokładne odbicie w życiorysie człowieka, dzięki któremu została odkryta.

Sny o szprychach

Kiedy sonda New Horizons wyruszała w swoją podróż, jej cel był ostatnią niezbadaną planetą Układu Słonecznego. Ale to było kilka bardzo burzliwych lat – dla astronomów, a zwłaszcza dla Plutona. Sonda wyruszyła na spotkanie planety, a doleci do planety karłowatej. Ale nazewnictwo nie jest istotne, bo, karłowaty czy nie, Pluton jest po prostu fascynujący.

Choć najlepsze zdjęcia, które udało mu się zrobić zanim New Horizons dotarła w okolice Plutona, przedstawiają kilka brunatno-białych pikseli, to udało...

15176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]