Reklama

Opowieść o zgwałconych

Opowieść o zgwałconych

22.06.2010
Czyta się kilka minut
Sofi Oksanen: Mężczyźni opowiadają historie bohaterskie. Natomiast kobiety częściej mówią o emocjach i detalach życia codziennego, bo nawet w sytuacji ekstremalnej muszą wykonywać zwykłe czynności. Chciałam zapisać historię oczami kobiet. Rozmawiała Patrycja Bukalska
Sofi Oksanen / fot. Teemu Rajala
H

Historia i kobiety

Sofi Oksanen to ostatnio najbardziej znana i najczęściej nagradzana pisarka z Finlandii. Jej trzecia powieść "Oczyszczenie" stała się w kraju bestsellerem i została następnie przetłumaczona na 26 języków. W Polsce ukazała się właśnie w wydawnictwie Świat Książki.

Akcja "Oczyszczenia" rozgrywa się w Estonii - matka autorki jest Estonką - w czasie II wojny światowej oraz w latach 90., w tym samym miejscu: małej wiosce w lasach. Dramat, który się tu rozgrywa, jest dramatem kobiet. Mógł się zdarzyć wszędzie, ponad pół wieku temu, ale i teraz. Strach ofiar nie należy do przeszłości, a takie historie wciąż się zdarzają.

"Oczyszczenie" można czytać na wiele sposobów: jako książkę o sowieckiej okupacji Estonii i jej skutkach (niektórzy recenzenci widzą tu feministyczną koncepcję: ciało kobiety jako...

9309

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]