Reklama

Jak daleko stąd, jak blisko

Jak daleko stąd, jak blisko

07.06.2015
Czyta się kilka minut
Sofi Oksanen, pisarka: W Meksyku nie słyszeli o wywózkach na Syberię, ale handel ludźmi jest ich poważnym problemem. W Kolumbii opisywany przeze mnie czas okupacji Estonii kojarzy się z wojnami narkotykowymi.
Fot. Thomas Karlsson / SCANPIX / FORUM
L

LUDWIKA WŁODEK: Zaczęła Pani pisać bardzo wcześnie. Po co Pani pisze? Poczucie misji? Czy może najlepszy sposób zarabiania pieniędzy albo dobra zabawa?
SOFI OKSANEN: Pierwszą powieść napisałam, kiedy miałam sześć lat. Już wiedziałam, że chcę pisać i że chcę to robić przez całe życie. Nie sądzę, żebym wtedy umiała sobie wytłumaczyć dlaczego. Pisanie po prostu wychodzi mi najlepiej. Nie mam pewnie innych talentów.
Chce Pani opowiedzieć światu jakąś konkretną historię?
W 2003 r., publikując swoją pierwszą książkę [niewydane po polsku „Krowy Stalina”], chciałam opowiedzieć Finom o Estonii.
Tak mało wiedzieli? Przecież to chyba bliskie sobie kraje, mają podobną historię, prawie ten sam język.
Najważniejsza różnica pomiędzy oboma krajami jest taka, że Estonia była przez 50 lat pod sowiecką...

11252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]