Reklama

Opium dla ludów

Opium dla ludów

25.03.2008
Czyta się kilka minut
W tej sprawie Afganistan jest światowym supermocarstwem: w rekordowym 2007 r. wyprodukowano tu 8200 ton opium. Stanowi to 93 proc. światowego rynku produkcji opiatów, niezbędnych do wytwarzania heroiny.
Uprawa maku koło wsi Markhanai we wschodnim Afganistanie; maj 2002 r. / Fot. Jeremy T. Lock / USAF
N

Na progu ósmego roku misji stabilizacji i odbudowy, prowadzonej pod egidą USA i NATO, i na progu pierwszych - marcowych - żniw makowych, Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości ONZ wydało raport poświęcony produkcji opium w Afganistanie. Raport solidny, bo oparty na badaniach terenowych prowadzonych w 469 wioskach w całym kraju. Raport poczytny, bo cytowany przez wszystkie agencje, komentowany przez Departament Stanu USA albo dowództwo sił międzynarodowych ISAF.

Wnioski są niejednoznaczne: Afganistan, który w statystykach rozwojowych zajmuje ostatnią pozycję, w produkcji opium - surowca do wytwarzania heroiny - jest światowym supermocarstwem. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku znów padnie produkcyjny rekord.

Ponadto Afganistan jest już największym na świecie producentem konopi (z których otrzymuje się marihuanę i haszysz), a obszar upraw...

6720

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]