Reklama

Ładowanie...

Polacy jadą na wojnę

27.02.2007
Czyta się kilka minut
W Afganistanie znajdzie się wkrótce cały polski kontyngent bojowy: tysiąc dwustu żołnierzy. Ich misja jest nastawiona na działania wojenne, i to na najtrudniejszych frontach.
Przełęcz Chajberska, jedno z przejść granicznych między Afganistanem a Pakistanem; widok na Afganistan / fot. K. Strachota
N

Na początku była wojna.

Za pierwszego Polaka w Afganistanie uważa się zazwyczaj Jana Witkiewicza - zesłańca carskiego, a wcześniej uczestnika gimnazjalnego spisku "Czarnych Braci" z Kroży, uwiecznionego później w Mickiewiczowskich "Dziadach". Witkiewicz: żołnierz i oficer carski, badacz i agent rosyjski na kazachskich stepach i w Bucharze, wreszcie główny aktor pierwszego aktu rosyjskiej ekspansji w Afganistanie i początków Wielkiej Gry mocarstw zachodnich o to "serce Azji" (co ciekawe, tak nazywana jest również dzisiejsza rywalizacja o ropę i gaz w postsowieckiej Azji Centralnej)...

Jan Witkiewicz trafił do Afganistanu w 1838 r., w sam środek jednej z afgańskich wojen domowych. Zadaniem jego było przeciągnięcie Afgańczyków na stronę Rosji i osłabienie wpływów Wielkiej Brytanii. Cel ten, zdawałoby się nieosiągalny, osiągnął z marszu - tyle że...

11961

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]