Reklama

On rzekł

On rzekł

17.09.2013
Czyta się kilka minut
Wedle żydowskiej tradycji Bóg stworzył świat dziesięcioma powiedzeniami.
W

Wypowiedział słowo i się stało. „Albowiem on rzekł, i zostały uczynione, on rozkazał, i zostały stworzone” (Ps 148, 5). Z czego składa się mowa? Ze słów. Z czego składają się słowa? Z liter. Wynika z tego (tak sądzą kabaliści), że Bóg posłużył się słowami i literami jak swoimi narzędziami. Zarazem wiemy, że tworząc świat, nie zwracał się do nikogo. Nic poza Nim nie istniało. Więc jak wyrzekł słowo „światło”, zaistniało ono najpierw w postaci duchowej. Każda rzecz materialna ową duchowość w sobie niesie.
Można powiedzieć, że niektóre przedmioty, miejsca, rośliny mają jej więcej niż inne. Skóra użyta do stworzenia okładki Tory ma w sobie więcej energii niż skóra użyta do szycia butów. Więcej objawienia znaleźć można w Jerozolimie niż w innych miejscach. Podobnie jest z czasem. Więcej świętości odkrywa szabat niż inne dni tygodnia.
Jeśli w każdej rzeczy mieści się niejako...

4449

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]