Reklama

Szafirowe Tablice

Szafirowe Tablice

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Na szafirach Bóg obiecuje wznieść siedzibę Izraela. Tak powiada Izajasz.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
Z

Z szafirów układała się droga, po której kroczył Bóg. Widział to Mojżesz, Aaron i sześćdziesięciu starszych. Podobne one były do nieba, gdy jest jasne. Szafir pojawia się w opisie tronu sporządzonym przez Ezechiela. Z szafirów zrobione były też Tablice Świadectwa. Tak uczą mędrcy.

Szafir jest naturalnie niebieski. A kolor ten w tradycji żydowskiej symbolizuje mądrość i niebiańską siłę. W jednym z midraszy powiedziane jest, że barwa Tablic Kamiennych jest barwą niebios, morza oraz Tronu Najwyższego. (Kolor niebieski zajmuje kluczowe miejsce w symbolice niepodległego Izraela; niebieskie są paski na szalu modlitewnym zwanym tałesem. Jedno ma związek z drugim). Niektórzy dodają, że kamienne tablice zostały wyciosane z części Tronu. Miały kształt idealnego sześcianu.

Wiemy z Księgi, że zostały napisane palcem Boga. Co to znaczy? Czy Bóg wypalił litery ogniem białym i czarnym...

3463

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]