Reklama

Ładowanie...

Szafirowe Tablice

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Na szafirach Bóg obiecuje wznieść siedzibę Izraela. Tak powiada Izajasz.
Paweł Śpiewak / Fot. Grażyna Makara
Z

Z szafirów układała się droga, po której kroczył Bóg. Widział to Mojżesz, Aaron i sześćdziesięciu starszych. Podobne one były do nieba, gdy jest jasne. Szafir pojawia się w opisie tronu sporządzonym przez Ezechiela. Z szafirów zrobione były też Tablice Świadectwa. Tak uczą mędrcy.

Szafir jest naturalnie niebieski. A kolor ten w tradycji żydowskiej symbolizuje mądrość i niebiańską siłę. W jednym z midraszy powiedziane jest, że barwa Tablic Kamiennych jest barwą niebios, morza oraz Tronu Najwyższego. (Kolor niebieski zajmuje kluczowe miejsce w symbolice niepodległego Izraela; niebieskie są paski na szalu modlitewnym zwanym tałesem. Jedno ma związek z drugim). Niektórzy dodają, że kamienne tablice zostały wyciosane z części Tronu. Miały kształt idealnego sześcianu.

Wiemy z Księgi, że zostały napisane palcem Boga. Co to znaczy? Czy Bóg wypalił litery ogniem białym i czarnym...

3463

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]