Reklama

Ładowanie...

Okruchy ze stołu

12.08.2008
Czyta się kilka minut
W małej misji katolickiej w Nigerii ciężko zachorowała dziewczynka. Najbliższy szpital był oddalony o 90 km. Miejscowy ksiądz i lekarz w jednej osobie wyjechał z posługą do innej miejscowości. Matka dziecka wprawdzie potrafiła prowadzić auto, ale cóż z tego, skoro w misji nie było drugiego samochodu. Zdesperowana, piechotą wyruszyła szukać pomocy. Po kilku kilometrach dotarła z dzieckiem do nieznanego domu. Drzwi otworzyła kobieta ubrana w hidżab - muzułmańską chustę. Po chwili rozmowy muzułmanka powiedziała: "Mamy ramadan, męża nie ma w domu, a ja nie prowadzę samochodu. Nie mogę jednak odmówić ci miłosierdzia". Weszła do mieszkania i po chwili wróciła z kluczykami w ręku. "Jedź naszym samochodem".
C

Czy wymyśliłem kolejną historię niemającą podparcia w rzeczywistości? Przeczytajmy, jak Jezus wysłuchał prośby Kananejki, błagającej o uzdrowienie jej córki. Nie jest to wyłącznie opowiadanie o wierze i uporze. Jest to opowieść o spektakularnym przełamywaniu barier etnicznych pod wpływem wiary człowieka. Podkreślenie narodowości kobiety - Kananejka - unaocznia olbrzymią przestrzeń kulturową dzielącą ją od Żydów. Co więcej, jak się okazuje, sam Jezus podchodził do tej bariery poważnie. Będąc wyrozumiały dla celników, prostytutek i ludzi poszukujących Boga, nazywa pogankę psem!

Mimo że było to popularne przysłowie, brzmi niczym najgorsza obelga i trudno jest zrozumieć intencje Jezusa. Wyjaśnienie, że chodziło o wystawienie na próbę wiary kobiety, jest zasadne, lecz przecież jest tysiąc innych sposobów wystawienia kogoś na próbę. Św. Augustyn wyjaśnia, że...

2462

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]