Reklama

Ogród w Postoloprtach

Ogród w Postoloprtach

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Choć ludzie, którzy dokonali mordu na Niemcach, na pewno już nie żyją, śledczy Pavel Karas poświęcił dwa lata pracy na wyjaśnienie, co latem 1945 r. wydarzyło się w miasteczku w północno-zachodnich Czechach.
B

Być może w sadzie w Postoloprtach nadal rosną drzewa owocowe. Jednak chyba nie te, które owocowały w czerwcu 1945 r. Co to mogło być? Podobno pierwsze jabłka. Mają cierpki smak. A może czereśnie, nasycone słońcem? Chłopcy mieli 12-13 lat, pewnie nosili krótkie spodnie. Było ich pięciu. Pewnie byli głodni, warunki w zbiorczym obozie dla tzw. Niemców sudeckich, którzy mieli opuścić Czechosłowację, były trudne. Pewnie owoce z sąsiedniego sadu stanowiły pokusę. Ale Czesi złapali ich i wychłostali, na oczach ojców i innych więźniów.

Nie był to koniec. Miejscowy policjant Bohuslav Marek podobno przekonywał dowódcę czechosłowackich żołnierzy, że chłosta starczy. Kapitan Vojtěch Černý był innego zdania. Chłopców zabito strzałem w tył głowy. Niemieccy więźniowie musieli się przyglądać; dwoje oszalało.

W tym samym miasteczku i w ten sam sposób -...

8322

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]