Reklama

Odwrót i zwrot

Odwrót i zwrot

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Nowy prezydent USA zapowiada gruntowne zmiany w amerykańskiej nauce. Ekipa jego ekspertów w tej dziedzinie uważana jest za jedną z najsilniejszych od wielu lat.
B

Błogosławieni kujoni, albowiem do nich będzie należała Ziemia" - tak żartobliwie zatytułował swój niedawny artykuł komentator wpływowego tygodnika "Economist", przedstawiając naukową ekipę Obamy.

I trudno mu się dziwić. Energią zajmie się Steven Chu, fizyk i noblista. Klimatem i ochroną oceanów - znana specjalistka Jane Lubchenko. Fizyk z Uniwersytetu Harvarda, John Holdren, będzie osobistym doradcą Obamy i prawdopodobnie będzie się cieszył znacznie większymi przywilejami niż jego republikański poprzednik.

Amerykańscy naukowcy generalnie są zadowoleni z wyboru kandydata Demokratów; on sam zapowiedział przecież podczas inauguracyjnego przemówienia, że amerykańska nauka "powróci na swoje miejsce".

Stosunek Obamy do nauki ma być jednym z wielu odwrotów od polityki George’a Busha. Republikański prezydent był krytykowany za...

2197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]