Reklama

Odwrót i zwrot

Odwrót i zwrot

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Nowy prezydent USA zapowiada gruntowne zmiany w amerykańskiej nauce. Ekipa jego ekspertów w tej dziedzinie uważana jest za jedną z najsilniejszych od wielu lat.
B

Błogosławieni kujoni, albowiem do nich będzie należała Ziemia" - tak żartobliwie zatytułował swój niedawny artykuł komentator wpływowego tygodnika "Economist", przedstawiając naukową ekipę Obamy.

I trudno mu się dziwić. Energią zajmie się Steven Chu, fizyk i noblista. Klimatem i ochroną oceanów - znana specjalistka Jane Lubchenko. Fizyk z Uniwersytetu Harvarda, John Holdren, będzie osobistym doradcą Obamy i prawdopodobnie będzie się cieszył znacznie większymi przywilejami niż jego republikański poprzednik.

Amerykańscy naukowcy generalnie są zadowoleni z wyboru kandydata Demokratów; on sam zapowiedział przecież podczas inauguracyjnego przemówienia, że amerykańska nauka "powróci na swoje miejsce".

Stosunek Obamy do nauki ma być jednym z wielu odwrotów od polityki George’a Busha. Republikański prezydent był krytykowany za...

2197

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]