Reklama

Ładowanie...

Odwrót i zwrot

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Nowy prezydent USA zapowiada gruntowne zmiany w amerykańskiej nauce. Ekipa jego ekspertów w tej dziedzinie uważana jest za jedną z najsilniejszych od wielu lat.
B

Błogosławieni kujoni, albowiem do nich będzie należała Ziemia" - tak żartobliwie zatytułował swój niedawny artykuł komentator wpływowego tygodnika "Economist", przedstawiając naukową ekipę Obamy.

I trudno mu się dziwić. Energią zajmie się Steven Chu, fizyk i noblista. Klimatem i ochroną oceanów - znana specjalistka Jane Lubchenko. Fizyk z Uniwersytetu Harvarda, John Holdren, będzie osobistym doradcą Obamy i prawdopodobnie będzie się cieszył znacznie większymi przywilejami niż jego republikański poprzednik.

Amerykańscy naukowcy generalnie są zadowoleni z wyboru kandydata Demokratów; on sam zapowiedział przecież podczas inauguracyjnego przemówienia, że amerykańska nauka "powróci na swoje miejsce".

Stosunek Obamy do nauki ma być jednym z wielu odwrotów od polityki George’a Busha. Republikański prezydent był krytykowany za...

2197

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]