Reklama

Odwiedziny u Lenina

Odwiedziny u Lenina

11.07.2016
Czyta się kilka minut
Spali. Wymęczeni. Porozkładani na łóżkach. Ich sny błąkały się po kątach. Niespokojne, ciężkie od wczorajszych toastów.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara
N

Niepewność mieszała się z pokusą. To miejsce zawsze wywołuje w przybyszach dziwne stany.

A ja? Korzystałem z chwilowej ciszy. Wymknąłem się z mieszkania na wielopasmową ulicę. Poszedłem powoli ku rzece, ciesząc się świeżością powietrza i chłodem poranka. Przed nosem miałem podnoszącą się powoli kulę słońca. Widziałem ją bardzo wyraźnie, była na wyciągnięcie ręki.

Patrzyłem z błogością, wiedząc, że za chwilę rozmyje się, a może nawet zniknie. To wiszący na niebie, to opadający wprost na arterie smog sprawiał, że latem miasto przestawało być realne, zmieniało się w oniryczną, złą wizję.

Skąd się brał? Z rur wydechowych tysięcy samochodów. Z kominów fabryk. I z wiecznie, każdego lata, płonących torfowisk, które pierścieniem otaczały miasto. Znajdowało się więc ono w szarej, gryzącej w oczy pułapce. Mieszkańcy uciekali na wieś.

Albo starali się nie wychodzić...

4651

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]