Reklama

Odwiedzanie

Odwiedzanie

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Wdowiec, mężczyzna po osiemdziesiątce stojący nad swoim grobem. Tak, to jego grób. Na płycie obok imienia i nazwiska zmarłej żony jest również jego imię i nazwisko. Kamieniarz będzie musiał jedynie dopisać datę zgonu. Czy zrobi to ładnie? W miarę jak lata upływają, rośnie niepokój, czy znajdzie odpowiedni wykrój cyfr. Chociaż to przecież wszystko jedno. Ale nie, robota powinna być zrobiona dobrze. Napis na grobie nie może wyglądać jak żart.
"

"A co jest po Twojej stronie? / Powiedz raz powiedz / co jest po Twojej stronie?", prosił Boga w wierszu starzejący się Jarosław Iwaszkiewicz.

Córka - lub synowa - stoi nieco z boku, przyglądając się ojcu w milczeniu. W końcu podchodzi, poprawia mu szalik. Poprawianie szalika, kołnierza, otrzepywanie ubrania, delikatne i niepotrzebne, pytanie, czy ci nie zimno, czy może chcesz już iść - to nasze rytuały zakłopotania, zniecierpliwienia i troski. Oznaki czułości, która niekiedy budzi się i umiera w tej samej chwili.

Wdowiec, wdowa to ktoś, kogo okradziono. Przypomina mi się opowieść Piotra Kłodkowskiego, który odwiedził kiedyś grotę Buddów w Ellurze. Wypełniały ją kobiety w różnym wieku, o twarzach szarych i smutnych, wszystkie w chustkach zakrywających ogolone głowy. "To wdowy, powiedział tylko nasz indyjski przewodnik. Od razu zrozumiałem....

1989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]