Reklama

Liczby nie mają znaczenia

Liczby nie mają znaczenia

08.04.2008
Czyta się kilka minut
Emocje opadły, do grobu Jana Pawła II pielgrzymów z Polski przyjechało w tym roku niewielu. Być może jednak w takiej ciszy łatwiej o modlitwę?
Wieczór trzeciej rocznicy śmierci Jana pawła II. Polscy pielgrzymi ustawiają znicze na placu św. Piotra /fot. Michał Olszewski
T

Ta zmiana była nieunikniona.

Trzy lata temu, w pierwszej połowie kwietnia 2005 r., do Watykanu płynęły strumienie pielgrzymów z całego świata. Rzym zmienił się w wielkie koczowisko. Prowadzące do placu św. Piotra boczne uliczki były zakorkowane tak, że okoliczni mieszkańcy nie mogli wydostać się ze swoich kamienic. W dniu pogrzebu w mieście modliło się, według ostrożnych szacunków, ponad 200 tysięcy Polaków. Zajęli Piazza Risorgimento, Via della Conciliazione, Circo Massimo. Eksplozja uczuć religijnych i patriotycznych pokazała piękniejszą twarz Polski.

Jeśli temperaturę uczuć mierzyć liczbą pielgrzymów, to 2 kwietnia 2008 r. opadła gwałtownie: w kolejną rocznicę śmierci Jana Pawła II mieszczą się na placu św. Piotra. Jest jeszcze sporo wolnego miejsca. Polaków przybyło podobno 5 tysięcy, nie trzeba zamykać ulic.

W mieście...

13299

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]