Reklama

Odpalanie

Odpalanie

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Przez dwa i pół miesiąca niemal codziennie świeciło słońce.
O

O dziewiątej szeroko otwierałem okno, kładłem się na łóżku twarzą do niego i wystawiałem na gorące promienie. Trwało to zwykle godzinę, nim słońce przesunęło się poza framugę. „Odpalam się”, mówiłem.

To była godzina, w której nie pisałem, a nawet niewiele rozmyślałem. Poddawałem się słońcu jak kot, kiedy układa się na oświetlonym parapecie. Człowiek potrzebuje światła bardziej niż chleba. Oto teraz, kiedy piszę, znów jest słonecznie. Pokój zalewa intensywne, jaskrawe światło, w którym widać obracające się drobinki kurzu, płowieją ubrania i grzbiety książek, a podłoga nagrzewa się i będzie oddawać ciepło jeszcze przez jakiś czas. Światło wydobywa nas z jaskiń, z siedlisk demonów i strachów. Niekiedy promienie światła w jakiś tajemniczy sposób przenikają do naszego wnętrza. Światło jest słowem, które budzi nas do życia.

W jeden z nielicznych pochmurnych dni wsiadam do...

3956

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Vrátisz mi go potom? Vrátisz? Czy pociąg z Pragi do Brna jedzie przez polsko-czeskie pogranicze? Miłe pozdrowienia!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]