Reklama

Ładowanie...

Ciemności nie widzę

22.11.2021
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Siechnic, sąsiedzi 45-hektarowej sztucznie doświetlanej szklarni, tęsknią za widokiem gwiazd.
Siechnice, 17 listopada 2021 r. / KRZYSZTOF STORY
P

Pociąg relacji Kraków–Wrocław 12 km przed końcową stacją wjeżdża nieoczekiwanie na plan zdjęciowy „Mad Maxa”. Jest dawno po zachodzie słońca, a tu nagle jasno. Pochmurny i mglisty wieczór przestaje posłusznie otulać ciemnością krajobraz za oknami wagonu. Robi się żółto. Poza „Mad Maxem” przypomina to jeszcze scenę z „Blade Runnera 2049”. Bohater idzie tam przez postapokaliptyczne Las Vegas pełne rudego pyłu. Pod Wrocławiem jest podobnie, tylko tutaj zamiast pyłu krajobraz zanieczyszcza samo światło.

Ta scena wita mnie przy każdym wieczornym powrocie do rodzinnego Wrocławia. Źródłem surrealistycznej jasności jest Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej w Siechnicach, które od 2012 r. należy do firmy Citronex. To 45 ha sztucznie doświetlanych szklarni – jedna z największych upraw w tej części Europy. W szklanych domach rosną pomidory – głównie czerwone, trochę żółtych. Tory...

14877

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]