Reklama

Ciemności nie widzę

Ciemności nie widzę

22.11.2021
Czyta się kilka minut
Mieszkańcy Siechnic, sąsiedzi 45-hektarowej sztucznie doświetlanej szklarni, tęsknią za widokiem gwiazd.
Siechnice, 17 listopada 2021 r. / KRZYSZTOF STORY
P

Pociąg relacji Kraków–Wrocław 12 km przed końcową stacją wjeżdża nieoczekiwanie na plan zdjęciowy „Mad Maxa”. Jest dawno po zachodzie słońca, a tu nagle jasno. Pochmurny i mglisty wieczór przestaje posłusznie otulać ciemnością krajobraz za oknami wagonu. Robi się żółto. Poza „Mad Maxem” przypomina to jeszcze scenę z „Blade Runnera 2049”. Bohater idzie tam przez postapokaliptyczne Las Vegas pełne rudego pyłu. Pod Wrocławiem jest podobnie, tylko tutaj zamiast pyłu krajobraz zanieczyszcza samo światło.

Ta scena wita mnie przy każdym wieczornym powrocie do rodzinnego Wrocławia. Źródłem surrealistycznej jasności jest Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej w Siechnicach, które od 2012 r. należy do firmy Citronex. To 45 ha sztucznie doświetlanych szklarni – jedna z największych upraw w tej części Europy. W szklanych domach rosną pomidory – głównie czerwone, trochę żółtych. Tory...

14877

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Gdańsk. Nowe, nowoczesne osiedle, wybudowane kilka lat temu tuż za naszym płotem, naszpikowane latarniami tak, jakby projektanci mieli świetliste ambicje na miarę Las Vegas. Myślę, że nawet połowa instalowanych tam punktów świetlnych byłaby aż nadto wystarczająca. O dyskomforcie nocnego wypoczynku nie wspominając. Festiwal absurdu za całkiem sporą kasę.

Mieszkańcy mogą mówić, że nocne światło im nie przeszkadza, ale organizmu się nie oszuka. Wyewoluowaliśmy do regulowania cyklu dobowego światłem. Owszem, można używać zaciemniających rolet, ale to robienie z domu pudełka.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]