Reklama

Od ekologii nie uciekniemy

Od ekologii nie uciekniemy

26.03.2012
Czyta się kilka minut
Globalna polityka ekologiczna chwieje się w posadach. Poza grupą krajów Unii nie ma właściwie innej siły, która traktowałaby poważnie postulaty uznawane od 1990 r. za jeden z fundamentów myślenia o gospodarce i rozwoju.
N

Najważniejszy z nich to redukcja gazów cieplarnianych – proces związany z przestawieniem produkcji, ale też przyzwyczajeń zwykłych konsumentów, na zupełnie nowe tory.

Kryzys, narastający sceptycyzm wobec roli człowieka w procesie globalnego ocieplenia, a w końcu coraz większe potrzeby nowej klasy średniej z krajów Południa, które chce żyć, jeść i wypoczywać tak jak Niemcy, Francuzi czy Amerykanie, sprawił, że ustalenia wzięły w łeb. Światowe zużycie energii rośnie, podobnie jak emisja gazów cieplarnianych. Rok 2010 był pod tym względem przełomowy: gospodarka światowa wyemitowała ponad 30 gigaton CO2, o prawie 1,6 gt więcej niż rok wcześniej. To najwyższy wynik w historii prowadzonych od 1974 r. pomiarów. Oznacza on, że prawdopodobnie nie uda się utrzymać wzrostu temperatury o 2oC, co według części ekspertów jest absolutnym minimum zabezpieczającym nas...

4947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]