Reklama

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Godne uwagi są wszystkie poważne starania o zachowanie pamięci postaci, których wpływ na ich czas był tak wielki, że bez nich nasz świat wyglądałby inaczej.
D

Do takich ludzi należał jezuita o. Tomasz Rostworowski. Zebrano i opublikowano jego pisma, dokumenty i wspomnienia o nim, obszerne tomy nie zawsze jednak zachęcają do lektury. Tym bardziej godna uznania jest inicjatywa następcy o. Tomasza, obecnego duszpasterza akademickiego w Łodzi o. Jacka Granatowskiego, który opublikował jego przystępną biografię, będącą zresztą pierwszym rozdziałem pracy doktorskiej, poświęconej wpływowi ojca Tomasza na rozwój duszpasterstwa akademickiego w Polsce.

Już zwięzły biogram robi wrażenie. „O. Tomasz Rostworowski SJ (1904–1974) był jezuitą, kaznodzieją, rekolekcjonistą, pisarzem, nauczycielem Gim-nazjum Jezuitów w Wilnie, harcerzem Rzeczypospolitej w ZHP, uczestnikiem obrony Lwowa w 1939 r. Jako kapelan Komendy Głównej AK w stopniu podpułkownika brał udział w Powstaniu Warszawskim, przyjął pseudonim »Ksiądz Marek«. Odznaczono go m.in. orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Po wojnie został pierwszym duszpasterzem akademickim w Łodzi, był także krajowym moderatorem Sodalicji Mariańskich Akademików, a w latach 1950-56 więźniem Koszykowej, Mokotowa i Wronek. Po wyjściu na wolność w 1956 roku pełnił funkcję wychowawcy młodych jezuitów w nowicjacie w Kaliszu. Po roku został ponownie duszpasterzem akademickim na KUL-u. Po wyjeździe z Polski w 1963 roku pełnił funkcję kierownika polskiej sekcji Radia Watykańskiego, był korespondentem Soboru Watykańskiego II, współtworzył Muzeum Kopernikańskie w Rzymie”.

Biogram nie ukazuje jednak bogactwa niezwykłej osobowości ojca Tomasza. Ogromna kultura, na którą pracowały pokolenia, wykształcenie, talenty, m.in. muzyczny, niebywała energia i odwaga, a równocześnie głęboka wiara sprawiły, że był on jednym z tych, którzy wypracowali styl pracy duszpasterstw akademickich w Polsce, tak przydatny w czasach PRL. Biografia napisana przez o. Granatowskiego niewątpliwie zachęci do lektury pism o. Rostworowskiego. Mam w bibliotece nabyty w przecenie tom zawierający jego listy, biogramy, artykuły, notatki rekolekcyjne z lat 1940–73 („O Bogu i ludziach”, Rytm 2005). Jestem przekonany, że bez tego rodzaju lektur wiedza o Kościele w Polsce będzie co najmniej uboga, jeśli nie wręcz zniekształcona.

O. Jacek T. Granatowski SJ, Niezwykły człowiek na trudne czasy. Życie i działalność o. Tomasza Rostworowskiego SJ, Warszawa 2011, Narodowe Centrum Kultury.

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]