Reklama

Obywatele bez rzecznika?

Obywatele bez rzecznika?

26.06.2005
Czyta się kilka minut
17 czerwca marszałek Sejmu wykluczył z obrad protestującego posła Nowaka, posłanka Katarasińska-Śledzińska odzyskała prawo jazdy, a parlamentarzyści nie zgodzili się na uchylenie immunitetu posłowi Smolanie.
A

Ale tego dnia też, nie udało się wybrać następcy Andrzeja Zolla na fotel Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydat był jeden, za to niezły: profesor prawa, obrońca praw człowieka, ekspert ONZ, Rady Europy i OBWE, także Sejmu Andrzej Rzepliński. Dlaczego poległ? Bo SLD kojarzył się z lustracją i IPN (jest doradcą Leona Kieresa), LPR-owi - z Fundacją Batorego i Unią Wolności (choć zgłosiła go PO), a politykom PiS - z obrońcami gejów (uważał, że zakazując Parady Równości prezydent Warszawy naruszył konstytucyjne prawo wolności zgromadzeń). Kompetencje Rzeplińskiego nie miały tu, rzecz jasna, nic do rzeczy. Chodziło o politykę. Coraz bardziej kurczy się w Polsce lista urzędów bezpartyjnych. Czy w roku wyborczym politycy połakomią się także na stanowisko RPO? Do wzięcia jest również fotel prezesa IPN... Inna rzecz, że coraz bardziej kurczy się lista fachowców, których można by w...

1027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]